KORONA GÓR POLSKI wszystko co warto wiedzieć
Korona Gór Polski (KGP) została ustanowiona w 1997 roku, składają się na nią najwyższe szczyty wszystkich pasm górskich w Polsce. By zostać zdobywcą_czynią KGP należy wejść na 28 szczytów, pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m.
Skąd pomysł na taką inicjatywę?
Pewnego dnia dwaj geografowie z Warszawy: Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski, w czasopiśmie “Poznaj swój kraj” opublikowali pomysł, jakim był utworzenie Korony Gór Polski wraz z listą 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich naszego kraju. Niedługo potem- 13 grudnia 1997 r. powstał Klub Zdobywców Korony Gór Polski z inicjatywy Janusza Sapa- redaktora naczelnego czasopisma. Wtedy też odbyła się pierwsza wyprawa klubowa (18 stycznia 1998 r.) na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.
Przez niespełna 15 lat wszelkie informacje klubowe, relacje z posiedzenia loży zdobywców relacjonowane były w miesięczniku “Poznaj swój kraj”, który to był patronem Klubu. Od 09.2016 r. Klub stał się samodzielnym podmiotem. Obecnie kieruje nim Łukasz Lis– absolwent UW, miłośnik gór.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Na początku warto zastanowić się czy chcesz zdobyć KGP oficjalnie czy też nie. Jeśli nie zależy Ci na oficjalnych insygniach czy przynależności do Klubu Zdobywców to wystarczy, że samodzielnie będziesz zdobywać kolejne szczyty wchodzące w skład KGP, bez dokumentowania tego czynu. Ja wybrałam opcje oficjalnej drogi, głównie z uwagi na fakt, iż to jest świetna inicjatywa działająca od lat i chciałam się do niej przyłączyć, tym samym doceniając działalność Klubu. Wybierając tą drogę, należy kolejno:
- Przed zdobywaniem szczytów należy zapisać się do Klubu Korony Gór Polski wypełniając deklarację elektroniczną znajdującą się na stronie: https://kgp.info.pl/akces-do-klubu/
- Po wypełnieniu i wysłaniu deklaracji online- otrzymasz maila z dalszymi informacjami oraz danymi do przelewu. Na opłatę wlicza się jednorazowe wpisowe- 35zł, książeczka- 5zł, w której będziesz dokumentować zdobycie szczytu oraz wysyłka listem poleconym 12zł. Łącznie 52zł.
- Po otrzymaniu listu, możesz ruszać zdobywać szczyty biorąc ze sobą książeczkę i sprzęt do zdjęcia.
- Po zdobyciu wszystkich 28 szczytów należy zapisać się na spotkanie stacjonarne lub online z Lożą Zdobywców, wypełnić elektroniczny wniosek o nadanie godności oraz opłacić insygnia w kwocie 37zł. Loża Zdobywców po weryfikacji książeczki, nadaje godność Zdobywcy Korony Gór Polski.
WAŻNE INFORMACJE
- Minimalny wiek, w którym można przystąpić do Klubu to 7 lat.
- Nie ma określonego czasu na zdobywanie szczytów, wszystkie 28 można zdobywać całe życie.
- Opłata klubowa (wpisowe) jest jednorazowa, nie trzeba jej ponawiać co rok.
- Wybierając oficjalną drogę zdobycia KGP, zdobycie szczytu liczy się tylko po tym jak zapiszemy się do Klubu i otrzymamy książeczkę, nawet jeśli na szczytach należących do KGP było się wcześniej.
- Rysy można zdobyć od słowackiej strony.
JAK PRZYGOTOWAĆ KSIĄŻECZKĘ?
Książeczka jest spersonalizowana, są w niej nasze dane. Każdy szczyt ma swoją osobną stronę i nie może ona pozostać pusta. Są trzy najważniejsze rzeczy podczas zdobywania Korony Gór Polski:
- Przybić pieczątkę ze szczytu na odpowiedniej stronie książeczki (lub jak jej nie ma na szczycie to w pobliskim Schronisku lub innym określonym miejscu- wykaz miejsc https://kgp.info.pl/pieczatka-korony-gor-polski-gdzie/ ).
- Mieć zdjęcie przy tabliczce z informacją o szczycie i później w formacie 9×13 wywołać zgromadzone 28 zdjęć i przykleić za pomocą taśmy klejącej na krótszą krawędź, tak by komisja mogła odchylić zdjęcie i zobaczyć przybitą pieczątkę.
- Wpisać datę zdobycia szczytu na każdej odpowiadającej stronie.
WYKAZ SZCZYTÓW NALEŻĄCYCH DO KGP
- Tatry – Rysy 2499 m n.p.m.
- Beskid Żywiecki – Babia Góra 1725 m n.p.m.
- Karkonosze – Śnieżka 1603 m n.p.m.
- Masyw Śnieżnika – Śnieżnik 1425 m n.p.m.
- Bieszczady Zachodnie – Tarnica 1346 m n.p.m.
- Gorce – Turbacz 1310 m n.p.m.
- Beskid Sądecki – Radziejowa 1266 m n.p.m.
- Beskid Śląski – Skrzyczne 1257 m n.p.m.
- Beskid Wyspowy – Mogielica 1171 m n.p.m.
- Góry Izerskie – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m.
- Góry Bialskie – Rudawiec 1112 m n.p.m.
- Góry Orlickie – Orlica 1084 m n.p.m.
- Pieniny – Wysoka 1050 m n.p.m.
- Góry Sowie – Wielka Sowa 1015 m n.p.m.
- Beskid Niski – Lackowa 997 m n.p.m.
- Góry Złote – Kowadło 989 m n.p.m.
- Góry Bystrzyckie – Jagodna 977 m n.p.m.
- Rudawy Janowickie – Skalnik 945 m n.p.m.
- Góry Kamienne – Waligóra 936 m n.p.m.
- Beskid Mały – Czupel 933 m n.p.m.
- Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.
- Beskid Makowski – Lubomir 904 m n.p.m.
- Góry Opawskie – Biskupia Kopa 889 m n.p.m.
- Góry Wałbrzyskie – Chełmiec 851 m n.p.m.
- Góry Bardzkie – Kłodzka Góra 765 m n.p.m.
- Góry Kaczawskie – Skopiec 724 m n.p.m.
- Masyw Ślęży – Ślęża 718 m n.p.m.
- Góry Świętokrzyskie – Łysica 612 m n.p.m.
KGP W 18 DNI WRAZ Z OPISEM SZLAKÓW
28 szczytów zdobyłam w 18 dni, nie każdy szczyt zdobywałam dzień po dniu- łącznie zajęło mi to 9 miesięcy. Poniżej dzielę się z Tobą moim rozplanowaniem szczytów. Podzieliłam sobie je tak, by oszczędzić czas na dojazdy z Krakowa, by pogodzić to z ilością moich dni wolnych od pracy, nieraz zdobyłam 4 szczyty w jeden dzień, czasami 3, 2 lub 1. Tam gdzie zmieściłam parę szczytów w jednym dniu- napisałam o tym. Każdy ma indywidualne tempo chodzenia, inną kondycję, także nie bierz mojego planu za pewniak. Zwłaszcza, że w górach pogoda odgrywa najważniejszą rolę i to od niej zależy najwięcej. Jeśli zdecydujesz się chodzić zimą- warunki są trudniejsze, przez co więcej czasu zajmuje wejście na szczyt, do tego dzień jest znacznie krótszy. Mocno to odczułam zdobywając 4 szczyty jednego dnia w czerwcu, a tą samą ilość w listopadzie. Na pewno jeśli lubisz wyzwania i działanie niesztampowe- może mój, pomyślnie zrealizowany plan Cię zainspiruje!
Biskupia Kopa, Rudawiec i Kowadło- te trzy szczyty można zmieścić w jeden dzień przy dobrej kondycji i wybraniu najkrótszego szlaku na szczyt. Szczyty te nie są mocno oddalone od siebie przemieszczając się samochodem na parkingi.
Orlica, Jagodna, Kłodzka Góra, Szczeliniec Wielki – te cztery szczyty można zmieścić w jeden dzień przy dobrej kondycji i wybraniu najkrótszego szlaku na szczyt. Szczyty te nie są mocno oddalone od siebie przemieszczając się samochodem na parkingi.
Ślęża, Wielka Sowa, Waligóra oraz Chełmiec- te cztery szczyty można zmieścić w jeden dzień przy dobrej kondycji i wybraniu najkrótszego szlaku na szczyt. Szczyty te nie są mocno oddalone od siebie przemieszczając się samochodem na parkingi.
Skalnik, Śnieżka- te dwa szczyty można zmieścić w jeden dzień przy dobrej kondycji i wybraniu najkrótszego szlaku na szczyt. Szczyty te nie są mocno oddalone od siebie przemieszczając się samochodem na parkingi.
Wysoka Kopa, Skopiec- te dwa szczyty można zmieścić w jeden dzień.