Gorce,  Korona Gór Polski

TURBACZ- Narnia w Gorcach

1/28 Korona Gór Polski
  • 1310 m n.p.m
  • Najwyższy szczyt Gorców
  • Zaliczany do Korony Gór Polski
  • Najpiękniejszy szlak z Kowańca

TRASA: Nowy Targ Kowaniec- Polana Brożek- Polana Sralówki- Hala Bukowina Waksamudzka- Wisielakówka- Schornisko pod Turbaczem- Turbacz – powrót żółtym szlakiem /Kowaniec MPK/

CZAS: ok. 5h

ODLEGŁOŚĆ: 16km

PARKING: 4km od centrum Nowego Targu znajduje się Kowaniec. Skręcamy przy Kościele pw. Matki Bożej Anielskiej i po chwili wyłania się bezpłatny parking nieopodal Stacji Narciarskiej Długa Polana. Parking choć jest spory, szybko się zapełnia, można podjechać trochę wyżej rozejrzeć się za wolnym miejscem w zatoczkach. Dla niezmotoryzowanych z dworca w Nowym Targu można tutaj dotrzeć autobusem miejskim nr 2.

link do parkingu: https://goo.gl/maps/VK1q96n6kJZk7jAa7

NO TO W DROGĘ!

Z pod Kościoła wychodzą dwa szlaki- żółty oraz zielony. Oba prowadzą na Turbacz. Moim zdaniem szlak zielony jest atrakcyjniejszy pod względem widokowym, dlatego tym szlakiem idę w górę a korzystając z możliwości zrobienia fajnej pętelki w Gorcach- wracam żółtym. Zaletą tej pętelki jest to, że nie trzeba długiego odcinka dochodzić później do samochodu zaparkowanego przy Długiej Polanie.

Wychodząc z parkingu przy Długiej Polanie skręcamy w prawo, mijamy stok narciarki, po chwili szlak skręca ostro w lewo. Należy być czujnym, bo zakręt jest niepozorny wzdłuż ogrodzenia. Na dalszych odcinkach szlak jest bardzo dobrze oznaczony.

Wracając żółtym szlakiem mijamy Kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Gorców na Rusnakowej Polanie.

Byłam zimą i wiosną na Turbaczu, w obu przypadkach świeciło słońce, ale zimowa aura zdecydowanie bardziej mnie urzekła.