Korona Gór Polski

LUBOMIR

2/28 Korona Gór Polski
  • 904 m n.p.m
  • Najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego (choć niektóre źródła przypisują go do Wyspowego)
  • Zaliczany do Korony Gór Polski
  • Najszybszy szlak z Przełęczy Jaworzyce

TRASA: Przełęcz Jaworzyce-Lubomir-Trzy Kopce-powrót tą samą drogą

CZAS: ok. 3h

ODLEGŁOŚĆ: 8km w obie strony

PARKING: Z drogi głównej skręcamy w kierunku szyldu Gościńca pod Lubomirem. Jedziemy leśną drogą i po paru zakrętach wyłania się parking z prawej strony. Jest niewielki, darmowy. Kusi podjechanie wyżej, ponieważ droga dalej prowadzi, lecz jest prywatna, tylko dla gości Gościńca i mieszkańców.

Parking

Na Lubomirze byłam 3 razy i skoro do trzech razy sztuka, to dopiero za tym trzecim skradł mi serce. Pierwszego razu byłam zawiedziona szlakiem i brakiem widoków na szczycie, drugim razem było pochmurno i mokro, choć co prawda w lesie były grzyby i uratowały sytuację. Trzecim podejściem była idealna pogoda, mróz, masę śniegu i słońce. Widoki z Trzech Kopców, jeszcze więcej śniegu, świeżo parzona kawa i sernik. Nie potrzebowałam niczego więcej.

A zaczęło się tak

Po drodze pierwsze widoczki.

Docieramy pod Gościniec zachwyceni pogodą i zaczynamy niczego nie oczekiwać a wszystkiego się spodziewać.

Im dalej tym piękniej. Szlak w lesie prowadzi cały czas pod górę. Po drodze spotkamy tabliczki z informacjami a w zasadzie przystanki.

W oddali wyłania się dość spory budynek jest to Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza. Udostępnione jest dla turystów w określonych godzinach. Dla zainteresowanych więcej informacji znajdziecie tutaj http://weglowka.pl/obserwatorium/

Nieopodal są zadaszone ławeczki i właśnie tutaj robimy przerwę na kawę i ciastko.

Od szczytu dzieli Nas już tylko kilkanaście kroków.

Szczyt

Będąc w tym miejscu warto iść dalej czerwonym szlakiem by dość do Trzech Kopców z których rozprzestrzenia się piękny widok a sama trasa prowadząca tam w zimowej aurze jest niesamowita.

Trzy Kopce- szczyt w głównym grzbiecie Pasma Lubomira i Łysiny.

To był piękny, walentynkowy dzień.