Beskid Wyspowy

Z Poręby na Kamiennik i Schronisko Kudłacze- pętla w Beskidzie Wyspowym

  • Lekko ponad 30 km w południa Krakowa dzieli Cię od Poręby, z której masz możliwość zrobienia pętli w Beskidzie Wyspowym (rejon ten zwany też jest Beskidem Średnim/Myślenickim)
  • Jest to najbliższy w odległości od Krakowa znany mi szlak w tym paśmie górskim
  • Pętlę oczywiście można robić w dowolnym kierunku- mniej przewyższeń jest obierając za pierwszy cel Schronisko Kudłacze a następnie Kamiennik, jeśli natomiast wolisz bardziej mieć pod górkę polecam odwrotną kolejność
  • Szlak nie ma żadnych trudności, jest idealny dla całej rodziny

Zatem zaczynajmy!

TRASA: Poręba – Kamiennik – Przełęcz Sucha – Schronisko PTTK Kudłacze – Działek – Poręba

CZAS: ok. 3-4h

ODLEGŁOŚĆ: 11,8 km

PARKING: Brak oficjalnego parkingu dla turystów. Ja zaparkowałam pod kościołem, tuż przy szlaku. Link: https://goo.gl/maps/mVvAGHg9vtRgLgav9

Z parkingu pod Kościołem wracamy do drogi głównej. Jeśli pierwszym celem jest Kamiennik skręcamy w prawo. Początkowo maszerujemy chodnikiem, mijam sklep spożywczy i szkołę podstawową. Chwilę potem zgodnie za zielonym szlakiem odbijamy w prawo. Kilka betonowych płyt pod butami, następnie kamienista ścieżka i las.

Leśna ścieżka zaczyna coraz mocniej piąć się w górę. Widoków stąd nie dostrzeżesz, za to otacza Cię przyjemny las.

Po kilkudziesięciu minutach do zielonego szlaku dołącza żółty idący z Dobczyc. Po około 500 m docieramy na Kamiennik. Szczyt jest zalesiony, co na nim charakterystyczne to kopczyk z kamieni, który staje się coraz to wyższy dzięki dokładaniu kolejnych kamieni przez turystów.

KAMIENNIK 827 m n.p.m.


Ruszamy dalej na polanę. Szlak prowadzi prostą ścieżką i potem w dół.

Następnie po niecałym kilometrze docieramy do Polany Suchej.

POLANA SUCHA 708 m n.p.m.

Jest tu miejsce na ognisko, wiata oraz tablica informacyjna.

Stąd od Schroniska PTTK Kudłacze dzielą nas 2,2 km. Idziemy szeroką ścieżką, następnie wąską, leśną. Jest kilka wzniesień.

Do zielonego szlaku dołącza czerwony, zaraz potem czarny.

SCHRONISKO PTTK KUDŁACZE 730 m n.p.m.

To najbliższe schronisko górskie od Krakowa, dojedziesz tu również samochodem. Co jest szczególnym atutem w przypadku osób niepełnosprawnych. Schronisko oferuje noclegi, domową kuchnię jak i pole namiotowe. Można tu zorganizować ognisko.

Polecam Wam zupę krem z czosnku niedźwiedziego. Jest na wywarze warzywnym, więc dla osób, które nie jedzą mięsa jak znalazł. Sam Robert Makłowicz poleca ten krem, będąc w tym miejscu. Także myślę, że to najlepsza rekomendacja.

Z Kudłaczy do Poręby jest ponad 4 km. Obieramy kierunek: Działek i tak skręcając w lewo spod Kudłaczy maszerujemy czerwonym szlakiem, który jest częścią Małego Szlaku Beskidzkiego. Początek to ścieżka leśna wzdłuż terenu schroniska, mijamy niewielkie pole namiotowe. Dalej idziemy już leśnymi zakosami, po czym asfaltową drogą.

Widoki z polany Kudłacze

Gdy dochodzimy do Działek- odbijamy w prawo i tak zielonym szlakiem docieramy do Poręby.

Parking pod Kościołem w Porębie

Droga asfaltowa dość długo się ciągnie, dlatego tym bardziej polecam ją zostawić sobie na koniec wycieczki a nie tak rozpoczynać szlak. Zależy też czy wolisz iść pod górę leśną ścieżką czy asfaltem. Kierunek: Poręba-Kamiennik-Polana Sucha-Kudłacze-Poręba- ja tak połaziłam. Ty wybierz kierunek najlepszy dla Ciebie!

Udanej wycieczki i smacznego kremu z czosnku niedźwiedziego!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *