Beskid Wyspowy

ĆWILIN z Przełęczy Gruszowiec

  • 1072 m n.p.m.
  • Zaraz po Mogielicy najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego
  • Niebieski szlak z Przełęczy Gruszowiec choć jest krótki to obudzi każdy mięsień w Naszym ciele!

TRASA: Przełęcz Gruszowiec- Ćwilin- powrót tą samą drogą

CZAS: 2h w obie strony

ODLEGŁOŚĆ: 3,8km w obie strony

PARKING: Parking znajduje się po lewej stronie jadąc od strony Krakowa. Płatny 10zł za cały dzień, pod “Barem pod Cyckiem”. Doskonale widoczny z drogi głównej. Link do parkingu: https://goo.gl/maps/NFpj42SQmCN2FE496

Spod baru skręcamy w lewo i maszerujemy główną drogą. Idziemy chwilę, aż do momentu kiedy po prawej stronie zobaczymy pomarańczowy dom i słup energetyczny, na którym widnieje niewielka strzałka. Przechodzimy przez ulicę i wchodzimy na polanę. Niebieski szlak biegnie tuż przy posesji, parę kroków dalej wchodzimy na leśną ścieżkę.

Szlak od początku pnie się mocno w górę.

Dochodząc do rozwidlenia trzymamy się lewej strony, po czym ponownie wchodzimy do lasu. Na szlaku napotkamy parę powalonych drzew. Mijamy pomnik upamiętniający przewodnika Beskidzkiego. Z czasem las się przerzedza i pogoda jest już doskonała.

Docieramy do styku z żółtym szlakiem biegnącym z Mszany Dolnej i docieramy do Polany Michurowej z której rozprzestrzenia się cudowny widok na Tatry, Beskidy i Gorce.

Znajdują się tu również drewniane stoły z ławeczkami i wyznaczone miejsce na grilla. Stąd już tylko chwilka do Ćwilina.

Podczas zejścia tą samą trasą obok nagrobka wspomnianego wcześniej przewodnika należy od razu skręcić w wąską ścieżkę, która jest bardzo słabo widoczna.

Ćwilin to szczyt niepozorny, dla mnie absolutnie wyjątkowy.