Małopolska

Lanckorona zwana Miastem Aniołów

Lanckorona to urokliwa miejscowość oddalona 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej a 30 km z południa Krakowa.  Kilkadziesiąt lat temu miała prawa miejskie, aktualnie jest wsią położoną w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim.


Słynie z drewnianej architektury, rękodzieła oraz wyjątkowego klimatu. Wszystkie atrakcje Lanckorony są bardzo blisko siebie, przez co można tam jechać bez większego planu, tylko praktykując slow travel odkrywać to miejsce po swojemu.


Dlaczego zwana jest Miastem Aniołów?

W Lanckoronie od kilkunastu lat, w grudniu tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się Festiwal Aniołów. Na uliczkach spotkacie mieszkańców przebranych za anioły. Podczas festiwalu będziecie mogli skosztować lokalnych specjałów i wziąć udział w różnych warsztatach. Wszystko to w świątecznej atmosferze.


CO ZOBACZYĆ W LANCKORONIE? Z PEWNOŚCIĄ RYNEK I JEGO OKOLICE


Co ciekawe Rynek w Lanckoronie powstał na południowym stoku Góry Zamkowej, przez co zauważalnie opada. Jest nachylony aż o 9,5%. Dzięki takiemu położeniu z górnej części Rynku świetnie widać panoramę sięgającą aż po szczyty gór. Plac rynku otula drewniana zabudowa z XIX wieku. Zgodnie z dawnym, lokalnym prawem, wysunięcie dachu świadczy o granicy posesji- stąd zauważalne podcienie. Dawniej jak i dzisiaj podcienie służą także w celach handlowych.

Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej

Izba Muzealna nosi imię profesora Antoniego Krajewskiego z Krakowa i powstała w roku 1967 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony. W niewielkim choć niezwykle ciekawym i obficie wypełnionym muzeum znajdziecie m.in. eksponaty zamkowe oraz dawne przedmioty gospodarskie jak i umeblowane izby.

Bilet do muzeum kosztuje 6zł normalny , ulgowy 5zł (sierpień 2022)

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela i Ruiny zamku w Lanckoronie


Kościół w Lanckoronie powstał w 1336 roku i podobnie jak zamku, fundatorem też był Kazimierz Wielki. Do dnia dzisiejszego niestety niewiele zostało z pierwotnej budowli. Początkowo kościół ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, następnie podczas konfederacji barskiej uległ zniszczeniu. W  XIX wieku został przebudowany.

Do zamku prowadzi ulica za kościołem. Na szczycie Góry Lanckorońskiej zachowały się ruiny budowli: fundamenty wież oraz fragment muru z XIV wieku. Zamek został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.

Droga do zamku prowadzi początkowo asfaltem, następnie leśną ścieżką. Na szczycie góry Lanckorońskiej znajduje się altanka i kilka ławek.

Lanckorońskie budownictwo i wille


Na rynku i jego okolicznych uliczkach jest charakterystyczne budownictwo. Niektóre zwane są lanckorońskimi willami i mają blisko sto lat. Wybudowano je w czasach okresu międzywojennego, kiedy to Lanckorona cieszyła się popularnością, choć cieszy się po dziś dzień. By zobaczyć znaną Wille Bajka, Wille Zamek oraz Wille Tadeusza warto spod zamku iść szlakiem turystycznym (niebieski i żółty) w kierunku przeciwnym do Rynku. Stojąc na przeciwko tabliczki Lanckorońska Góra, idziemy w lewo leśną ścieżką. Po paru minutach wyłoni się Willa Bajka z prawej strony.

Willa Bajka jest zamieszkałym domem i najwyżej położonym w Lanckoronie. Tuż obok znajduje się Willa Zamek a chwilę potem Willa Tadeusza, która słynie z najładniejszych okiennic w całym Mieście Aniołów. Jest jeszcze Willa Niebieska znajdująca się na rynku.

Lanckorońskie rękodzieło


Nie znajdziecie tutaj odpustowych pamiątek, stoiska wypełnia ceramika oraz rękodzieło w wielu postaciach. Pięknie malowane magnesy, szydełkowane zabawki, ręcznie robiona biżuteria, naczynia, naturalne kosmetyki. Najwięcej stoisk jest w weekendy, w tygodniu pojedyncze lub może się zdarzyć, że nie będzie żadnego.

GDZIE ZJEŚĆ, GDZIE USIĄŚĆ?

Piekarnia Siwek

Mieści się przy ulicy Świętokrzyskiej 8. Śpiewał o niej Marek Grechuta. Lanckorońskie pieczywo wypiekane jest według starych receptur. Piekarnia ma prawie stu letnią tradycje, funkcjonuje od 1925 roku. Czy wypieki są inne niż wszędzie indziej, czy są pyszne? Ile ludzi, tyle opinii. Ja spróbowałam dwa chleby z tej piekarni i na tyle mi wystarczy.

Cafe Pensjonat

Tuż przy Rynku, pod numerem 69. Przed lokalem kilka miejsc na zewnątrz. Swoisty klimat, wnętrze wypełniają obrazy lokalnych artystów.

Arka Cafe

Zlokalizowana przy ul. Lanckorona 101. Zjesz tu ciasto, wypijesz kawę jak i zamówisz danie obiadowe. Arka Cafe ma dwa poziomy, miejsca przed lokalem oraz spory ogródek. Bywają tu tłumy klientów. Wnętrze jest bardzo klimatyczne, dużo drewna i ozdób na ścianach.

Lanckoronę z pewnością warto odwiedzić. Jest to małe miasteczko, które najlepiej zwiedzać spacerem. Można odnieść wrażenie przeniesienia się w czasie- charakterystyczne budynki i szyldy, wiele rękodzieła, to wszystko nadaje charakterystycznego klimatu.

Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu na rynku lub szukać miejsca w pobliskich uliczkach. Są też wyznaczone, darmowe miejsca nieopodal Kościoła: https://goo.gl/maps/1EYgnvKiQcjjqrtK9


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *