Beskid Wyspowy

Polana Stumorgowa- największa polana w Beskidzie Wyspowym

Polana Stumorgowa uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w tej części Beskidów, jest również największą polaną w Beskidzie Wyspowym. To z niej możemy podziwiać rozległą panoramę na szczyty Beskidu Wyspowego, takie jak Luboń Wielki, Szczebel, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz i Śnieżnicę, grzbiet Jasienia i Krzystonowa, ale także pasmo Radziejowej, Dzwonkówkę, Kiczorę Kamienicką, Pieniny, pasmo Lubania, Gorce ze szczytami: Kudłoń, Kiczora i Turbacz, a nawet pasmo Tatr i szczyt Babiej Góry.

Jak dojść na Polanę Stumorgową?

Niebieskim szlakiem ze Szczawy lub Jurkowa

Zielonym z Przełęczy Rydza-Śmigłego przez Mogielicę

Żółtym ze Słopnic

Ja szłam z Przełęczy Rydza-Śmigłego przez Mogielicę. Ten wariant szlaku jest stosunkowo krótki, widokowy i bardzo przyjemny.

Spod wieży na Mogielicy do Polany Stumorgowej to jedyne 300m. Należy kontynuować wędrówkę za niebieskimi oznaczeniami. Doprowadzą one do polany. Zejście na polanę jest dość strome.

Jest tu bardzo klimatycznie. Na Polanie znajduje się kilka drewnianych ławek oraz bardzo zadbana altanka z mini tarasem. Polana znajduje się tuż przy Rezerwacie Przyrody, kilka minut od najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego- Mogielicy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *