Małopolska

Dłubniański Park Krajobrazowy

Dlaczego Dłubniański? Ponieważ leży na terenie sześciu gmin usytuowanych wzdłuż rzeki Dłubni. Park znajduje się na granicy Wyżyny Miechowskiej i Krakowsko-Częstochowskiej. Ze wszystkich Jurajskich parków to ten jest najbardziej wysunięty na wschód. Powierzchnia Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego wynosi 10 959,6 ha, gdzie 17% to tereny leśne.

Z północy Krakowa to jedynie ok. 40min samochodem. Przez Park prowadzi niebieski szlak turystyczny, który jest najlepszą opcją eksplorowania tego miejsca. Największą atrakcją Parku są źródła. Tych najcenniejszych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jest aż 28.

Mi najbardziej zależało na zobaczeniu dwóch Źródeł- Jordan i Hydrografów. Dzieli ich niewielka odległość.

Zaczynamy od Źródła Jordan. Na mapach google jest idealnie oznaczona jego lokalizacja https://goo.gl/maps/4b3y6gQdMvuNZzCu9. Mijamy cmentarz z lewej strony, parkujemy na poboczu w miejscowości Ściborzyce.

Z drogi głównej widać Źródło Jordan

Współrzędne geograficzne Źródła Jordan

50˚17΄55.91˝ N 19˚53΄52.21˝ E

Obok Źródła znajduje się altanka, można sobie zrobić przerwę przechadzając się niebieskim szlakiem.

Podobno Źródło Jordan jest jednym z najpiękniejszych źródeł na obszarze jurajskich parków krajobrazowych. Kolor wody jest zachwycający! Błękitno-turkusowy. W tym miejscu przypomniały mi się kolorowe jeziorka w Karkonoszach.

Obserwując wodę można dostrzec takie ‘pulsowanie’. Jest to związane z wydobywaniem się wody ze szczelin pod wpływem ciśnienia.

Pozostałość z drewnianego stelaża

Zauważalne są drewniane pale zanurzone w wodzie. Kiedyś mieszkańcy wykorzystując stałą, zimną wodę w źródle przechowywali w niej produkty spożywcze. Dzisiaj źródło pełni funkcję turystyczną regionu i jest chronione prawnie jako pomnik przyrody nieożywionej.

3km dzieli Nas od miejscowości Imbramowice, w której znajduje się Źródło Hydrografów https://goo.gl/maps/N8tT8w3UiXWUzP348.

Współrzędne geograficzne Źródła Hydrografów

50˚18΄06.16˝ N
19˚51΄47.11˝ E

Dojazd do Źródła jest inny niż wszystkie inne, ponieważ mamy do pokonania rzekę a że jest na tyle płytka i są położone betonowe płyty to zwyczajnie się po niej przejeżdża. Dla pieszych jest mostek.

Parkujemy na poboczu wąskiej drogi. Źródło znajduje się na prywatnej posesji przy starym budynku, dzisiaj już nieczynnego młyna. Miałam dziwne uczucie wchodząc komuś praktycznie pod dom, choć z drugiej strony mieszkańcy pewnie są przyzwyczajeni a Źródło pełni funkcję atrakcji regionu. Tabliczka informacyjna, którą widziałam w oddali dodała mi otuchy.

Źródło Hydrografów jest jednym z najbardziej wydajnych źródeł. Od 2002r. jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

Położone jest u podnóża łagodnego zbocza. Na dnie misy źródliskowej, zachodzi intensywne zjawisko ‘pulsowania’ (podobnie jak w wyżej opisanym Źródle Jordan). Poprzez to drobiny piasku wypływają pod ciśnieniem wody, tworząc charakterystyczne okręgi.

Jest to bardzo urokliwe Źródło, dzięki malowniczemu położeniu.

Wracając pogoda się pogorszyła, mieliśmy szczęście obserwując źródła w słońcu. Wracając złapałam kadry pobliskich terenów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *