Europa

Maja e Qorres- przepiękny szlak w Albanii

  • 2018 m n.p.m.
  • Drugi najwyższy szczyt Gór Cerauńskich.
  • Wyżyna Akrokeraune to pasmo przybrzeżne na południu Albanii, które rozciąga się wzdłuż Morza Jońskiego, zaczynając od Orikum w kierunku Sarandy. Najwyższa część to Maja e Çika  2045 m n.p.m. i Maja e Qorres 2018 m n.p.m.
  • Szczyt Çika zajmuje nawet 85. miejsce wśród najwyższych szczytów górskich w Europie, co sprawia, że ​​szczyt ten jest zaliczany do przewodników lokalnych i zagranicznych.
  • To, co czyni tę górę wyjątkową, to fakt, że znajduje się w pobliżu Morza Jońskiego.
  • Szlak w obie strony ma 9km.

Gdzie zacząć? Przełęcz Llogara, Vlora, Albania.

Gdzie zaparkować samochód? Albo pod Restauracją “Panorama” albo w pobliskiej okolicy. Ja byłam po sezonie, restauracja była zamknięta, zaparkowałam na poboczu drogi.

No to zaczynajmy! Przełęcz Llogara, która znajduje się w Parku Narodowym Llogara, niedaleko miasta Vlora i około 200km od stolicy Albanii- Tirany.

Wysokość początkowa: 1029 m, najwyższa wysokość: 2018 m, przewyższenie: 1111 m.

Pierwszy kilometr szlaku prowadzi przez gęsty las, aż dochodzimy do grani. Znajduje się tu piękny punkt widokowy. Następnie kontynuujemy wędrówkę lasem, co chwile spoglądając na widoki wyłaniające się zza drzew. Jest kilka odcinków szlaku, gdzie widok mamy jak na dłoni.

Przełęczy Qorre, która znajduje się na wysokości około 1850m. Można stąd podziwiać magiczny widok na szczyt Çika i Morze Jońskie. Szlak jest dobrze oznakowany, prócz ostatniego odcinka, gdzie na tabliczce jest strzałka w prawo i Qorres 0 km, tam należy kierować się prosto i potem w lewo za czerwonymi znacznikami na kopułę.

Po wejściu przez przełęcz Qorre należy wspiąć się na ostatnie wzniesienie, do którego trzeba pokonać niecałe 200m, pokonując 500m wędrówki.

Góra znana z bogatej różnorodności biologicznej z roślinnością taką jak jodła bułgarska, sosna austriacka, sosna bośniacka i sosna macedońska, które niestety zaczynają wysychać.

Sąsiedzki szczyt Chika, zwany jest przez miejscowych górą błyskawic, które pozostawiły ślady w powalonych i spalonych drzewach. Wspinając się na kopułę Qorres tutaj też widać takie ślady natury.

Widoki ze szczytu są niesamowite! kąt widzenia zapewnia 360-stopniową panoramę.

Szczyt oznaczony jest kopcem ułożonym z kamieni, na jednym z nich jest słabo już widoczny napis z nazwą szczytu. Symboliczna flaga Albanii na druciku jest wsunięta między kamienie.

Pogoda w drugiej połowie grudnia dopisała, pokrywa śnieżna nie przeszkodziła w zdobyciu szczytu, przejrzystość była doskonała! Życzę i Wam takich warunków, bo wdrapanie się na Maja e Qorres jest przepiękną wędrówką.

Film z tego szlaku znajdziesz na moim kanale na YouTube (pamiętaj, by włączyć jakość 4k).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *