Europa,  Porady/ciekawostki

Wąwóz Samaria na własną rękę z Omalos

Uważany za najdłuższy, suchy wąwóz w Europie. Położony jest w Grecji, w południowo-zachodniej części Krety. Miejsce piękne i bardzo turystyczne, gdzie organizowane są wycieczki z różnych biur, ale czy da się zorganizować trekking na własną rękę? Jasne, że się da! W tym wpisie dowiesz się jak to zrobić i jak nie popełnić moich błędów.

Co chciałabym wiedzieć przed dniem wycieczki?

 • Szlak prowadzi z miejscowości Omalos i schodzi do Agia Roumeli. Nie ma możliwości zejścia w dół i powrotu tym samym szlakiem do Omalos.
 • Agia Roumeli jest odizolowana od świata morzem i górami- wydostanie się z niej jest możliwe tylko drogą morską.
 • W październiku z Agia Roumeli odpływał prom do Sougia tylko raz dziennie, o 17:00. Bilet kosztował 15€.
 • Z portu w Sougia do Omalos dostaniesz się autokarem Ktel, tym samym znajdziesz się w miejscu startu trekkingu. Bilet kosztował 4,80€.
 • Do Omalos dostaniesz się wynajętym samochodem lub autokarem Ktel z Chanii.

Inne praktycznie wskazówki:

 • Wyprawa rozpoczyna się w wiosce Omalos, która znajduje się 1227m n.p.m. 
 • Wstęp do wąwozu jest płatny 5€. Kasa biletowa znajduje się na początku szlaku w Omalos. Pamiętaj, by zachować bilet do końca wędrówki, bo przy jej końcu znajduje się kontrola biletów.
 • Już z pierwszymi krokami szlak pnie się mocno w dół. Prowadzi wytyczoną ścieżką, kamiennymi schodami (miejscami bardzo śliskimi) przez piękny las, aż do poziomu ok. 600m n.p.m.
 • Najbardziej charakterystyczny moment wędrówki, jest pod sam koniec. Wtedy znajdziesz się pod skałami imponującej wielkości, które będą na wyciągniecie ręki. Ma się tu odczucie, które jest rzeczywiste, że skały stopniowo się zacieśniają i zbliżają ku sobie, aż do szerokości 3,5m, w miejscu zwanym Stalowymi Wrotami.
 • Na szlaku nie ma toalet.
 • W niewielu miejscach znajdują się ławki i stoliki do odpoczynku.
 • Co jakiś czas są ujęcia z wodą pitną, co jest bardzo dużą zaletą, bo nie trzeba dźwigać zapasów, tylko na bieżąco uzupełniać płyny.
 • Pełne buty to absolutna podstawa w tym miejscu. Przygotuj się tak, jakbyś szła/szedł w góry. Weź prowiant, apteczkę, krem z filtrem.
 • Trekking nie jest zbyt wymagający, lecz sama różnica przewyższeń może dać w kość kolanom.
 • Oznaczenie szlaku nie jest zbyt dobre, można to odczuć zwłaszcza po sezonie, kiedy to ludzi jest znacznie mniej i momentami jest się samemu. Dlatego polecam mieć mapę offline.
 • Trasa z Omolos do Agia Roumeli to ok. 17km. Dodając do tego dojazd na szlak i powrót, to wycieczka na cały, pełny dzień.
 • Szlak nie jest czynny cały rok! Zazwyczaj otwiera się 1 maja a zamyka 15 października, w 2023r. był otwarty do 31 października. Te informacje najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie Parku Narodowego Wąwozu: kliknij tutaj, by przejść do strony.

Już sam dojazd na parking jest atrakcyjny, ponieważ po drodze mijamy kozy, owce i barany. Wygrzewają się one w porannym słońcu leżąc na ulicy. Trzeba tu jechać naprawdę ostrożnie, zwłaszcza, że zwierzęta niechętnie nam ustępują.

nnn

Jak już poznałaś/eś te wszystkie informacje, to chodźmy!

Na mapce widzisz, gdzie polecam zostawić wypożyczony samochód. Kawałek dalej znajduje się płatny parking oznaczony P- Parking Samaria Gorge. Następnie kierujesz się za drogą dochodząc do głównego wejścia na szlak.

Park Narodowy Wąwozu Samaria jest greckim parkiem narodowym od 1962 roku. Wąwóz Samaria jest centralnym punktem Parku Narodowego. 

Podczas wędrówki, na początku szlaku znajdują się osłony na spadające elementy skalne. Przez cały szlak, co jakiś czas mijamy takie tablice ostrzegawcze. Najwięcej głazów spadało na samym dole wąwozu, co jakiś czas zdarzają się tu poważne i też te tragiczne wypadki.

Odpoczniesz tu w bardzo urokliwych miejscach. Przechodzi się też tuż przy opuszczonej wiosce- jest to dodatkowa atrakcja podczas wędrówki.

Wąwóz Samaria jest domem dla ponad 450 gatunków roślin i zwierząt, co czyni go Światowym Rezerwatem Biosfery.

Nazwa “Samaria” jest skrótem od słów Ossia i Maria. Dawniej wioska Samaria była centrum kreteńskiego ruchu oporu podczas okupacji tureckiej i niemieckiej. Wąwóz Samaria jest najsłynniejszym wąwozem na Krecie i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Przejdźmy do najbardziej charakterystycznego miejsca w Wąwozie Samaria. Mam tu na myśli Stalowe Wrota, które znajdują się mniej więcej na 11 kilometrze trasy. Jest to najwęższe miejsce w wąwozie, którego szerokość jest niewiele większa niż 3 metry. Z obu stron przejście otaczają wysokie, monumentalne skały

W tym miejscu znajduje się kontrola biletów i oficjalne wyjście z wąwozu.

Po kolejnych kilometrach wędrówki dociera się do miejscowości Agia Roumeli, z której odpływają promy do pobliskich miejscowości. W miasteczku prócz portu znajdują się miejsca noclegowe (pewnie szczególnie zbawienne dla tych, którzy nie zdążyli na prom), tawerny i publiczna plaża.

Kasa biletowa na prom znajduje się w miasteczku. W sezonie lepiej kupić bilet z wyprzedzeniem, można też na początku szlaku jeszcze będąc w Omalos.

My nie mając w planie płynięcia promem, bo chcieliśmy wrócić tym samym szlakiem do zaparkowanego samochodu w Omalos, nie mając świadomości, że jest jedyny prom o 17:00, z którego będziemy musieli jednak skorzystać, docieramy do portowego miasteczka ponad 3h przez odpłynięciem promu. Wracaliśmy o zachodzie słońca.

Jak dopłyniesz do Sougia, zaraz przy porcie mogą stać prywatni przewoźnicy oferujący transfery w różne części Krety, natomiast jeśli nie chcesz przepłacać to wysiadając z promu kieruj się w prawą stronę, przejdź kawałek, aż do momentu aż wyłonią Ci się autokary Ktel i malutka budka – kasa biletowa. Stąd na szczęście dotarliśmy do Omalos, gdzie mieliśmy zaparkowany samochód.

W poście na Instagramie dowiesz się, co tamtego dnia poszło nie tak:

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie przydatny i wycieczka do Wąwozu Samaria będzie cudownym dniem! Jeśli masz jakiekolwiek pytania- pisz śmiało! Najszybciej odpiszę na Instagramie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *