Europa

RZYM- Co warto zobaczyć?

Końcem października 2020 roku poleciałam do stolicy i największego miasta Włoch- Rzymu. I pomimo wahań spowodowanych niestabilną sytuacją pandemiczną związaną z koronawirusem była to najlepsza decyzja! Rzym był pusty, czysty i piękny. Restauracje działały normalnie, atrakcje turystyczne również. Co szczególnie skupiło moją uwagę? Moda! Włosi i Włoszki są eleganccy gdziekolwiek się udają. Trencze, płaszcze, koszule, marynarki, mokasyny i piękne perfumy! Robi to absolutnie fajny klimat.

Oto moja subiektywna lista 7 miejsc MUST SEE

1. Amfiteatr Flawiuszów czyli KOLOSEUM. Jest to główna atrakcja jak i wizytówka Rzymu, lecz przede wszystkim miejsce ogromnego cierpienia rzeszy ludzi, o czym należy pamiętać. Aktualnie trwają prace nad zabytkiem, część zostaje dobudowana. Natomiast zachowany, historyczny fragment robi największe wrażenie. Koloseum można zwiedzić również od wewnątrz. Bilety są do kupienia stacjonarnie jak i on-line.

2. Fontanna Di Trevi– bardzo popularne miejsce z tłumami turystów w niekoronnej rzeczywistości. Woda jest błękitna a Pałac Poli tuż za fontanną wykonany z trawertynu. Trawertyn to biała skała wapienna wydobywana w okolicy miasta Tivoli, dodaje to jeszcze większego uroku.

Będąc w tym miejscu czy ktoś jest przesądny czy nie, warto poddać się tutejszemu zwyczajowi i wrzucić monetę do fontanny, gdyż to ma zagwarantować, że uda się powrócić do Wiecznego Miasta. Stajemy do fontanny tyłem i przerzucamy monetę prawą ręką przez lewę ramie.

3. Panteon– zdecydowanie najlepiej zachowany zabytek Rzymu powstały w 27 r. p.n.e. Nazwa pochodzi od słowa Panthea, które oznaczało “świątynie wszystkich bogów”. Budynek został wzniesiony za czasów Marka Agrypy. Poświęcony był dwóm bóstwom– Wenus i Marsowi oraz Juliuszowi Cezarowi.


4. Schody Hiszpańskie, z których rozprzestrzenia się wspaniały widok. Są to najdłuższe schody w Europie zrealizowane wedle projektu Francesca de Sanctisa w pierwszej połowie XVIII wieku. Prowadzą na szczyt wzgórza, na którym znajduje się jeden z najważniejszych miejsc życia religijnego- kościół Trinita dei Monti. Pod schodami znajduje się niewielka fontanna Barcaccia.


5. Piazza Navona– bardzo ładny plac w Rzymie z fontannami, m.in z Fontaną del Moro. Wokół placu kawiarenki i zapach kawy.

To na tym placu rozegrała się jedna z kluczowych scen z filmu “Anioły i Demony”.

6. Parco Savello (Giardino degli Aranci) na wzgórzu Awentyn, zaprojektowany w 1932r. przez Raffaele de Vico. Widoki piękne! A rosnące tu drzewa cytrusowe jeszcze piękniejsze! Dawniej był tu ogród warzywny, wspomniany architekt zaplanował posadzenie drzewek pomarańczowych. Jest to odmiana gorzkiej pomarańczy, niestety niejadalnej. Zbierają się tutaj ludzie podziwiając zachody słońca. Artyści dbają o oprawę muzyczną.

7. Bazylika i Plac św. Piotra w Watykanie (Piazza San Pietro)- jest to miejsce ważne, przyciągające tłumy turystów. Plac jest swego rodzaju wrotami Watykanu. Stąd wchodzi się w głąb państwa-miasta, którym zarządza papież. Zwiedzanie Bazyliki jest bezpłatne. W tym miejscu jest sporo ‘naganiaczy’.

Tak pusty Plan Świętego Piotra jest rzadko spotykany.

Jak Włochy to również pizza!

Pomimo dobrych opinii na tripadvisor, nie była na tyle smaczna bym mogła polecić.

Choć niekoniecznie lubię wracać w te same miejsca, Rzym z chęcią jeszcze odwiedzę.


Możliwość komentowania RZYM- Co warto zobaczyć? została wyłączona