Małopolska

Staw Czerwony i Zielony – Klucze

Są takie miejsca na mapie Polski, które nie są popularne, mało kto obiera je jako cel wycieczki i może dzięki temu są tak wyjątkowe. Mowa tu o stawach w pobliżu Pustyni Błędowskiej w Kluczach, wsi leżącej niedaleko Olkusza w Małopolsce.

Dojście nad Stawy jest możliwe z punktu widokowego Czubatka, gdzie znajduje się bezpłatny parking- link: https://goo.gl/maps/AHcNStGgq9kv2LQc8. Maszerujemy leśną ścieżką ostro w dół za żółtym szlakiem, po czym docierając do szerokiej drogi maszerujemy w prawo przed siebie. Jeśli chcesz podjechać jak najbliżej to polecam zaparkować w okolicy stadionu piłkarskiego– link: https://goo.gl/maps/oxMM1TWbunYiNEWe8. By dotrzeć do stawów należy iść ul. Sosnową i po chwili skręcić w lewo, w leśną ścieżkę, która doprowadzi Cię pod Staw Czerwony i tuż za nim Staw Zielony.

Nie ma wody na pustyni? Tutaj jest w zasięgu krótkiego spaceru. Oba stawy powstały w 1880 roku na skutek zalania wyrobisk kopalni rud żelaza wodami głębinowymi. Wokół stawu panuje specyficzny mikroklimat, m.in. za sprawą skał wapiennych, które znajdują się w pobliskiej okolicy. Pokrywa śnieżna jak i lodowa utrzymuje się tu znacznie dłużej.


STAW CZERWONY


Staw Czerwony nazwę zawdzięcza glinie, która to była wydobywana dla cementowni w Jaroszowcu działającej do 1933 r. Spotkasz tu wielu wędkarzy, w stawie znajdują się bardzo liczne gatunki ryb, m.in: karpie, sumy, okonie, sandacze, szczupaki, pstrągi czy węgorze. Brzeg porośnięty jest trzciną oraz turzycami.


STAW ZIELONY


Za kolor Stawu Zielonego również odpowiadają rudy żelaza, ale też wapień jurajski. Pod wodą mieszka rak pręgowaty. Można tu spotkać wyjątkowo rzadkiego bociana czarnego.

Stąd polecam iść za zachód słońca na Pustynie Błędowską


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *