Hala Kucałowa, Kocia Łapa i Polica czyli jak Beskid Żywiecki zdobędzie Twoje serce!
Na początek garść informacji:
- Hala Kucałowa jest często mylona z Halą Krupową, głównie z racji tego, iż Schronisko leżące na południowym zachodzie od Kucałowej Przełęczy, dokładnie na polanie Sidzińskie Pasionki nosi nazwę Schronisko PTTK Na Hali Krupowej, co w znaczeniu lokalizacyjnym jest błędem.
- Czarny szlak z Sidziny, który jest opisany poniżej nie prowadzi przez Halę Krupową. Wędruje się nią przy wyborze zielonego szlaku. Ten wariant trasy znajdzie się tu niebawem.
- Szlak prowadzi Rezerwatem na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza, który w 1969 roku zginął w katastrofie lotniczej na terenie parku.
- Polica 1369 m n.p.m., wiedzie tędy szlak papieski, upamiętniając ostatnią górską wyprawę Karola Wojtyły.
- Kocia Łapa (zwana też Jasną Górą) to kopiaste wzniesienie w Paśmie Policy, leży między Kucałową Przełęczą 1170 m n.p.m. a Jasną Grapą 1247 m n.p.m. Widoki z niej są fantastyczne.
TRASA: Sidzina, Wielka Polana – Hala Kucałowa – Przełęcz Kucałowa – Schronisko PTTK Na Hali Krupowej – Złota Grapa – Polica – Kocia Łapa – Sidzina, Wielka Polana
CZAS: ok. 4 h
ODLEGŁOŚĆ: 11,7 km
PARKING: W Sidzinie znajduje się darmowy, wyznaczony parking przy wejściu na szlak. Link do parkingu: https://goo.gl/maps/wGEq6XqBufD6bkbX8
Po zaparkowaniu samochodu należy się cofnąć, ponieważ szlak zaczyna się jeszcze przed parkingiem. Druga opcja to pójście za parking i mijając szlaban po chwili z prawej strony jest ścieżka dochodząca do czarnego szlaku. Natomiast oznaczenie jest tak zarośnięte, że można go zwyczajnie nie zauważyć.
Pierwszy odcinek szlaku to leśna ścieżka, z czasem coraz to węższa. To najmniej ciekawy fragment szlaku. Momentami dochodzimy do drogi dojazdowej do Schroniska, przechodzimy na drugą stronę i dalej maszerujemy lasem. Z czasem, nabierając wysokości pojawiają się pierwsze widoki z lewej strony jak i za plecami.
Następnie docieramy do rozwidlenia szlaków, gdzie dochodzi szlak zielony również z Sidziny, który prowadzi przez Halę Krupową i jest dłuższy od czarnego. W tym miejscu oznaczenia niestety wprowadzają w błąd. W prawo jest Hala Krupowa, w lewo Hala Kucałowa oraz Schronisko.
Wędrujemy w kierunku Schroniska szeroką leśną ścieżką i pięknym lasem. Ścieżka się wypłaszcza.
Dochodzimy do Hali oraz Przełęczy Kucałowej, z której odbijamy w lewo do Schroniska.
Mijamy bacówkę oraz wiatę turystyczną. Wokół Schroniska są miejsca do siedzenia, kilka ławek ze stolikami.
Schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego 1152 m n.p.m.
Przy Schronisku znajduje się drewniany taras widokowy, z którego jest rozległa panorama na Tatry. Podziwiać stąd można Tatry Bielskie, Wysokie, Zachodnie i Słowackie. Mi widoki przysłoniły chmury.
Wracamy do Przełęczy Kucałowej i maszerujemy czerwony szlakiem na Policę. Mijamy szczyt Jasna Grapa, wkraczamy na teren Rezerwatu. Odcinek ten liczy 2,2 km i prowadzi dość łatwą ścieżką, tylko momentami lekko pod górę.
POLICA 1369 m n.p.m.
Szczyt znajduje się na terenie Rezerwatu. Widoki są rozległe: na Tatry, Beskidy z pięknie prezentującym się masywem Babiej Góry. Widać również rozległe Jezioro Orawskie na Słowacji.
Warto podejść dalej czerwonym szlakiem, gdzie znajduje się pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 2 kwietnia 1969r. Rozbił się tu samolot firmy LOT lecący z Warszawy do Krakowa. Tragicznie zginęły 53 osoby.
Wracamy się tym samym szlakiem, zbaczając chwilę przed Halą Kucałową, w lewo, na nieznakowaną szlakiem ścieżkę, lecz ewidentnie wydeptaną czyli na Kocią Łapę (Jasna Góra) 1182 m n.p.m.
KOCIA ŁAPA 1182 m n.p.m.
Stąd również jest rozległa panorama na Tatry jak i Beskidy. Najbliżej widać Jasną Grapę i Policę, po przeciwnej stronie Okrąglice jak i Beskid Śląski wraz z Beskidem Małym.
Z Kociej Łapy wracamy na Kucałową Przełęcz i wracamy dokładnie tym samym szlakiem.