Beskid Makowski

Polana Mikołaj – perełka 30 min od Krakowa

Zapewne większość osób kojarzy Myślenice z Górą Chełm i Zarabiem. A słyszałaś_eś o Polanie Mikołaj czy Myślenickiej Lipce? Jeśli nie to koniecznie polecam to nadrobić. Jest to miejsce świetne na niewymagający spacer z fajnymi widokami, miejscem na biwak, a co jeszcze oferuje ten szlak zobaczysz w dalszej części tego wpisu.

Zapraszam!

PARKING: Najwygodniej jest zaparkować przy krytym basenie, który znajduje się tuż przy czerwonym szlaku. Link: https://goo.gl/maps/ucJsgh2XkvKnHDgk6

ODLEGŁOŚĆ: 4,4 km w obie strony

CZAS: ok. 30-40 min w jedną stronę

TRASA: Parking- Myślenicka Lipka – Góra Plebańska – Krzyż ŚDM – Polana Mikołaj – powrót tym samym szlakiem

Wędrówkę rozpoczynamy marszem wzdłuż ogrodzeń domostw. Bywa tu błotniście. Następnie wchodzimy na leśną ścieżkę. Cały czas maszerujemy czerwonym szlakiem, który jest fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego.

Pierwszy przystanek to słynna lipa, która jest symbolem Myślenic. Lipa ma prawie 200 lat, jest z 1830 roku, wichura w 2015 roku zniszczyła jej korzeń. Tuż obok znajduje się Kapliczka Matki Boskiej wzniesiona w 2020 roku. Jest tu kilka miejsc do siedzenia.

Jest stąd ładny widok na Uklejnę, Chełm, wzgórza Pogórza Wielickiego, dolinę Raby jak i Jezioro Dobczyckie, a także Myślenice.

Maszerujemy dalej przed siebie mając widoki z każdej ze stron.

Za niedługo za Górą Plebańską mijamy Krzyż upamiętniający Światowe Dni Młodzieży, który został tu uroczyście wzniesiony 23.06.2016 r. Co roku 13 września odprawiana jest msza.

Następnie czeka Nas delikatne leśne podejście.

POLANA MIKOŁAJ

  • Zajmuje przełęcz pod szczytem Plebańskiej Góry, na czerwonym szlaku (Małym Szlaku Beskidzkim).
  • Pod Kapliczką w czasach okupacji spotykali się tu partyzanci.
  • Dzisiaj jest miejscem spacerów głównie mieszkańców Myślenic.
  • Znajduje się tu wyznaczone miejsce na grilla i grę w siatkówkę, ławki, leśne WC oraz dwie leśne huśtawki – jedna koło paleniska, druga bliżej Kapliczki.
  • Można tu spotkać wiele osób zbierających grzyby.

Kaplica Św. Mikołaja została wybudowana w 1782 roku przez pasterzy, przebudowana w 1945 a odnowiona w 1981 oraz 2012 roku przez OSP Myślenice. Była miejscem spotkań żołnierzy AK, w 1944 roku na wiosnę utworzono tutaj oddział partyzancki “Pościg”. Na przełomie sierpnia i września na pamiątkę walk partyzanckich, nieprzerwalnie od 1945 roku mimo sprzeciwu ówczesnych władz komunistycznych, odprawiana jest w tym miejscu Msza w intencji ojczyzny.

Wracamy dokładnie tym samym szlakiem.

Szlak jest krótki, niewymagający i widokowy. Idealny na krótki wypad jak i całodzienny biwak na Polanie Mikołaj.


Jeśli zgłodniejesz po wycieczce polecam Ci zjeść pyszne włoskie jedzenie w Streed Food Italia. Czułam się tam jakbym się teleportowała do Włoch. Pinsa czyli starsza i mniej kaloryczna kuzynka pizzy serwowana w Starożytnym Rzymie oraz dzisiaj w Myślenicach.

Palce lizać!

ul. Piłsudskiego 21A 32-400 Myślenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *