Beskid Makowski

Koskowa Góra i Parszywka – łatwy szlak z fajnymi widokami

Jeśli masz mniej czasu, szukasz łatwego szlaku i masz potrzebę gór to te szczyty są wręcz idealne. Zaznasz tu leśnego podejścia, rozległej panoramy, kapliczek, a jeśli chcesz tu spędzić weekend lub coś zjeść to w przepięknym otoczeniu czeka Wrzosowy Dwór.

TRASA: Bieńkówka – Kapliczka pod Koskową Górą – Koskowa Góra – Kapliczka pod Koskową Górą – Parszywka – Bieńkówka

CZAS: ok.3 h

ODLEGŁOŚĆ: 11,5 km

PARKING: Tu jest największy kłopot, ponieważ w Bieńkówce nie ma parkingu ani pobocza. Ja zostawiłam samochód na posesji za zgodą właściciela, co bardzo mi pomogło. Polecam Wam pytać śmiało mieszkańców. Przed wejściem na leśną ścieżkę zauważyłam miejsce, gdzie zmieści się jeden samochód, choć nie wiem czy to nie jest teren prywatny. Załączam link do miejsca najbliżej leśnego podejścia, jest to wąska droga asfaltowa z gospodarstwami z obu stron: https://goo.gl/maps/D8qEEUvWi5krjKhG9

Z prawej strony to miejsce, gdzie wciśnie się jeden samochód.

Rozpoczynamy wędrówkę na Koskową Górę. Idziemy niebieskim szlakiem leśną ścieżką.

Mijamy polanę i ponownie wchodzimy do lasu.Ścieżka raz mniej, raz mocniej pnie się w górę, natomiast jest to łatwy i krótki szlak. Podłoże jest głównie kamieniste, trzeba patrzeć pod nogi.

Po 2,9 km docieramy pod Kapliczkę pod Koskową Górą.

Kapliczka pochodzi z ok. 1910 roku, została ufundowana przez J.Koska.

W środku znajduje się rzeźba Chrystusa. Podobno zamówiono ją w Sidzinie dla Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas jej transportu trzy pary wołów zatrzymały się na grzbiecie nad Bogdanówką i nie chciały ruszyć z miejsca. Uznano to za Bożą wolę i wybudowano w tym miejscu kaplicę, w której umieszczono właśnie tą rzeźbę.


Panorama stąd jest świetna, widać Beskid Wyspowy, Beskid Śląski, Tatry oraz Królową Beskidów- Babią Górę.

Szczyt Koskowej Góry 866 m n.p.m., znajduje się bliżej przekaźnika telekomunikacyjnego, który widać z prawej strony. Jest zalesiony oraz nie prowadzi na niego znakowany szlak. Początkowo należy iść niebieskim szlakiem, który prowadzi asfaltową drogą. Dochodząc do zabudować, należy odbić w prawo, w żółty szlak i iść za ścieżką. Dochodząc do rozwidlenia, skręcić z lewo i po chwili szukać na drzewie tabliczki.

Szczyt jest najmniej widokowym miejscem podczas całej wycieczki. Koskowa Góra 866 m n.p.m zaliczana jest do Diademu Polskich Gór.

Warto podejść jeszcze bliżej wieży telekomunikacyjnej, właściwie za nią, ponieważ jest tam ławka i widok na Podgórze Wielickie.

Następnie wracamy pod Kapliczkę i stamtąd maszerujemy żółtym szlakiem na Parszywkę.

Ten odcinek jest niemalże prosty, jest jedynie 34m podejścia, więc nie odczuwa się tego wcale. Szlak jest bardzo spacerowy.

Z prawej strony, po lekko ponad kilometrze wyłania się piękny, drewniany dwór. Z dala od zabudowań, z pięknym widokiem na Tatry. Jest to Wrzosowy Dwór- obiekt noclegowy, SPA i restauracja.

Dwór leży chwilkę przed szczytem Parszywka 842 m n.p.m., przy którym znajduje się kolejna kapliczka.

Kaplica Weronika powstała z inicjatywy Rodzinnej Grupy Turystyczno – Krajoznawczej jako pamiątka Wielkanocy 2020 roku. W 2021 roku kaplica została ocalona po uderzeniu pioruna, który spowodował pożar części sprzętu jak i ikony Zstąpienia do Piekieł. Nie udało się odzyskać pierwotnego blasku kolorystyki wnętrza. Zostawiono ślady po ogniu oraz zniszczoną ikonę. Kaplica jest otwarta, a klucz do krat znajduje się we Wrzosowym Dworze.

Wracamy dokładnie tym samym szlakiem do Bieńkówki.

Pod Kapliczką na Koskowej Górze znajduje się parking, można wyjechać tam samochodem z Bogdanówki. Jest to super alternatywa dla osób, które nie mogą swobodnie połazić. Mapy: https://goo.gl/maps/Ab65KhQoeyj9eRpbA


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *