Europa

PIZA, FLORENCJA, LA-SPEZIA, MANAROLA

We wrześniu ’21 skuszona promocją Ryanaira kupiłam bilety lotnicze do Pizy na początek listopada. I tak oto zwiedziłam 4 miasta. Zacznijmy zatem od początku.

PIZA

Miasto we Włoszech, w Toskanii, nad rzeką Arno. Pierwsze skojarzenie z Pizą? Krzywa Wieża. Drugie skojarzenie? Świetna baza wypadowa, loty z Krakowa są tanie a pociągiem z Pizy można zwiedzać inne miasta Włoch.

Lotnisko w Pizie jest oddalone jedynie o 2 km od centrum miasta. Dzięki temu spacerem można zacząć eksplorowanie tego miejsca, chyba, że ma się wiele bagaży. Wtedy na pomoc przyjeżdża autobus miejski, który za 1 € zawiezie Was do centrum.

Każdy zwiedza na swój sposób, każdy czego innego oczekuje od miejsca, w którym jest. Według mnie Pizę spokojnie można zwiedzić w jeden dzień i to w zupełności wystarczy. Nie jest to też stricte turystyczne miasto, z wyłączeniem oczywiście Krzywej Wieży. Na pozostałych ulicach miasta nie czuć klimatu turystycznego, jest niewiele sklepów z pamiątkami oraz nie ma wielu zabytków. Będąc z Rzymie czy Florencji poczujecie tą różnicę.

Miasto nad rzeką Arno

Więc co zwiedzić w Pizie?

Piza to miasto u stóp gór, co pięknie wygląda. Piza również leży 13 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Miałam to szczęście, że nocleg był w idealnej lokalizacji- pomiędzy dworcem a centrum, gdzie z balkonu były takie oto widoki.

1. Krzywa Wieża oraz Campo dei Miracoli (Plac Cudów)

Na Placu Cudów prócz Krzywiej Wieży znajduję się również Katedra, Baptysterium oraz Cmentarz Camposanto. Wejście na Krzywą Wieżę kosztuje około 120zł/os. Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa? Przez niestabilne, gliniaste podłoże. Warto wspomnieć, że Wieża przetrwała 4 silne trzęsienia ziemi. W tym przypadku akurat podłoże działało na korzyść. Prace renowacyjne sprawiły, iż Wieża otrzymała gwarancję stabilności na kolejne 200 lat.

Baptysterium

2. Piazza dei Cavallieri (pl:Plac Rycerzy) – renesansowa perełka Pizy

Zdobiony pałac zbudowany jako siedziba Zakonu Rycerzy. Fasadę zaprojektował Giorgio Vasari. Jest ona uważana za jeden z najlepszych przykładów włoskiego renesansu. W sześciu wnękach, w górnej części zabudowy znajdują się postacie przedstawiające Wielkich Władców Toskanii. Na samym środku, nad wejściem, umieszczono herb Medyceuszy.

3. Kościół Santa Maria della Spina

Niewielki, za to urokliwy kościół. Słowo Spina w nazwie wywodzi się od przechowywanej tu w przeszłości relikwii fragmentu korony cierniowej Jezusa. Świątynia początkowo znajdowała się w innym miejscu, dosłownie kawałeczek dalej. Groziło jej jednak zalanie i przeniesiono ją, zachowując całokształt.

4. „Tuttomondo” Keith Haring (Cały świat

„Tuttomondo” mural nieopodal Pisa Centrale. Władze miasta pomogły artyście i udostępniono mu odpowiednio duży mur, zapewniono farby jak i rusztowanie. W wypełnianiu kształtów, pastelowymi barwami pomagali chętni mieszkańcy. Przekaz pracy artysty jest ekologiczny, a pojawiające się zwierzęta zantropomorfizowane i pozostające w relacjach z ludźmi.

FLORENCJA

Miasto w środkowych Włoszech, w latach 1865-1871 stolica Włoch. Miasto to jest pełne zabytków, pięknych uliczek i cudownej atmosfery, ale też tłumów turystów w listopadzie, nie wyobrażam sobie zwiedzania tego miasta w sezonie.

Stolica Toskanii i prowincji Florencja

Florencja w jeden dzień

1.Piazzale Michaelangelo – czyli panorama Florencji ze wzgórza. Wspaniały punkt widokowy, darmowy i czynny o każdej porze dnia i nocy. Warto się na niego wdrapać.

2. Kościół San Miniato al Monte – Warto wspiąć się jeszcze wyżej, na wzgórze położone jeszcze za Piazzale Michaelangelo, by zobaczyć piękny kościół San Miniato al Monte. Tutaj również zobaczymy panoramę Florencji oraz cmentarz.

3. Ponte Vecchio– najstarszy florencki most, zbudowany z kamienia w pierwszej połowie XIV wieku. Przetrwał drugą wojnę światową. Nazywany jest Mostem Złotników, ponieważ znajdują się na nim tylko sklepy jubilerskie.

4. Katedra Santa Maria del Fiore

Kopuła katedry Santa Maria del Fiore jest największą murowaną kopułą na świecie, jest jedną z największych osiągnięć inżynieryjnych epoki renesansu. By zwiedzić kopułę i podziwiać z niej widoki, należy kupić bilety z wyprzedzeniem- https://operaduomofirenze.skiperformance.com/it/negozio#/it/acquista

Można również zwiedzić Dzwonnice Giotta.

5. Kościół Santa Croce – jeden z najważniejszych budynków sakralnych we Florencji. Wstęp również jest płatny. Wewnątrz znajdują się groby Michała Anioła i Galileusza. Zimą odbywa się tu świąteczny jarmark.

6. Palazzo Vecchio – Pałac Medyceuszy z wieżą widokową- serce Florencji.

7. Piazza della Signoria – razem z Palazzo Vecchio najważniejszy plac w mieście, otoczony rzeźbami, m.in. renesansowe dzieło „Dawid” Michała Anioła.

LA-SPEZIA

Miasto i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji La Spezia. Leży na granicy Toskaniii i Ligurii. La-Spezia leży nad morzem, jest miastem portowym, lecz nie ma dostępu do plaży. Sąsiednie plaże to Tellaro i Marina di Massa.

Miasto portowe

Dla mnie La-Spezia była bazą wypadową do Cinque Terre, zwiedziłam tu jedynie port oraz okolice zamku św. Jerzego wraz z punktem widokowym.

Wysiadając na dworcu, kierujemy się cały czas prosto, tym samym dochodząc do portu.

Port La Spezia jest jednym z największych portów handlowych na Morzu Liguryjskim. Dzięki temu żyje z przemysłu i jest bogatym miastem. Widać to na zadbanych ulicach oraz kamieniach. Znajdują się tu najsłynniejsze restauracje w mieście, ze świeżymi owocami morza.

Cumują tu najdroższe jachty świata. Niektóre z nich są ogrodzone i jest zakaz robienia zdjęć jak i filmowania.

Punktem widokowym na miasto oraz port jest Zamek św. Jerzego oraz jego okolice.

MANAROLA jedna z Cinque Terre.

Miejscowość w gminie Riomaggiore we Włoszech, w prowincji La Spezia, w regionie Liguria. Jest to najbardziej znane, pocztówkowe miejsce, spośród pięciu miasteczek Parku Narodowego Cinque Terre (pl: Pięć Ziem). Dawniej miasteczka Cinque Terre były praktycznie odcięte od świata. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto budować połączenie kolejowe z Genuą czy La-Spiezia. Park Narodowy Cinque Terre został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez cały Park Narodowy prowadzi szlak trekkingowy.

W skład Cinque Terre wchodzą poniższe, nadmorskie miejscowości:

  • Monterosso al Mare
  • Vernazza
  • Corniglia
  • Manarola
  • Riomaggiore

Manarola- Cinque Terre

Trochę miejsc już zwiedziłam, ale Manarola jest jedną z Top of the top. Kolorowe zabudowania na zboczu skały, lazurowy kolor wody, górzysty teren, winnice, absolutnie przepiękne miejsce!

Po całym Cinque Terre najwygodniej podróżować pociągiem, każde miasteczko posiada malowniczo położoną stację kolejową, a tory prowadzą przy samym zboczu skał oraz w tunelach. Warto kupić Cinque Terre Card Treno, która upoważnia do jednodniowego, nielimitowanego przemieszczania się pociągiem pomiędzy wszystkimi pięcioma miasteczkami.

Z Manaroli prowadzi ścieżka, dla osób które nie przepadają za górskimi szlakami: Riomaggiore – Manarola (Ścieżka Miłości) – niestety jest zamknięta, ponieważ trwa remont szlaku. Planowane ukończenie prac jest na maj 2023r. Otwarte jest tylko pierwsze 200 metrów, od strony Manarola Centrale. Jedynie 200 metrów a już robi wrażenie!

Skoro Ścieżka Miłości, to nie może zabraknąć kłódek.

Czas na wersję górzystą!

Schodzimy ze ścieżki pomiędzy domami i znajdujemy się niedaleko stacji kolejowej.


Czas na polecajki!

  • Pizzeria da Toni w Pizie – Via Francesco Crispi, 66, 56125 Pisa PI, Włochy (pyszna pizza, świetna obsługa, duży ruch, dlatego trzeba zarezerwować stolik lub kupić na wynos)
  • Osteria Santo Spirito we Florencji- Piazza Santo Spirito, 16/R, 50125 Firenze FI, Włochy (pyszne gnocchi serowe, lecz lepiej wziąć małą porcję oraz spaghetti)


To już tyle z wizyty w Toskanii oraz Ligurii. Czas zaplanować kolejny wyjazd do Włoch, bo są kraje, w których człowiek czuje się dobrze i ma ochotę na więcej! Ja tak własnie mam z Włochami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *