Małopolska

Tyniec – miejsce na zachód słońca w Krakowie

Tyniec czyli dawna podkrakowska wieś, od 1973 roku została włączona do Krakowa. Znajduje się zachodniej części miasta, przy brzegu Wisły, w dzielnicy Dębniki. Na wapiennym wzgórzu stoi najstarszy klasztor w Polsce- Klasztor Opactwa oo. Benedyktynów.

Tyniec

Zabudowania klasztorne, wraz z kościołem pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, otacza mur. Pozostałości najstarszej romańskiej świątyni zachowały się w postaci fundamentów i ściany z portalem. Obecne rozplanowanie kościoła pochodzi z jego przebudowy w XV w., natomiast jego wystrój jest barokowy. Opactwo to miejsce, w którym przenika się przeszłość i teraźniejszość, w którym mury pamiętają zarówno te tragiczne, jak i chwalebne dni. 

źródło tekstowe: visitmalopolska


Można kupić produkty benedyktyńskie w sklepie klasztornym oraz zjeść w restauracji. Jest również wystawa muzealna, która znajduje się w podziemiach jak i na parterze budynku dawnej biblioteki. W Tyńcu można wziąć udział także w rekolekcjach i warsztatach, zamieszkać w Domu Gości, poznać życie mnichów, ale także napić się piwa z lokalnego browaru.

Zachód słońca

Jest to świetne miejsce na zachód słońca 💛 Zobaczysz tu jedną z piękniejszych panoram na Wisłę.

Przy Opactwie znajduje się niewielki, darmowy parking: https://goo.gl/maps/AEWXGL3kDsVwkuns9


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *