Beskid Żywiecki

Wodospad w Sopotni Wielkiej – czyli najwyższy wodospad w Beskidach jak i w województwie śląskim

Lekko ponad 20 km od Żywca znajduję się największy wodospad w Beskidach. Ma 10 metrów wysokości oraz od 1964 roku uznany jest za pomnik przyrody.

Zbliżając się do centrum miejscowości, mijamy częste tabliczki z informacją o parkingu dla osób odwiedzających wodospad. Przez to miałam odczucie, że będzie to zadbana atrakcja turystyczna. W końcu to najwyższy wodospad w Beskidach jak i pomnik przyrody.

Niemniej jednak najbliżej wodospadu znajdują się Delikatesy Centrum, z parkingiem dla klientów. Polecam kupić co nie co i udać się pod wodospad. Zwiedzanie zajmie dosłownie kilka minut. Link do parkingu: https://goo.gl/maps/AcbgcGqBnKHRme1B8

Wodospad znajduje się w centrum miejscowości, na potoku noszącym taką samą nazwę jak wieś – Sopotnia Wielka. Potok Sopotnia Wielka ma swój początek na zboczach Romanki oraz Rysianki, ze źródeł położonych powyżej 1300 m n.p.m.

Dojście do wodospadu znajduje się przy moście. Schodkami należy zejść na dół i następnie parę kroków wąską ścieżką. Przy ścieżce znajduje się ławka oraz kosz na śmieci. Niestety raczej nie jest on regularnie opróżniany, wszystko się wysypuje a śmieci są obecne dosłownie wszędzie wokoło- nawet na ławce. Taki widok odstrasza, zwłaszcza przy pomniku przyrody.

U podnóża wodospadu woda wytworzyła kocioł eworsyjny o głębokości 5 metrów. Ze względu na charakter dna, które pokrywają ostre, skalne płyty jak i występujące wiry, kąpiel jest zabroniona. 

Jeśli wiedziałaś_eś wodospady w Tatrach (Siklawice bądź Wielką Siklawę) przypuszczam, że ten nie zrobi na Tobie wrażenia. Moim zdaniem jechać tu specjalnie totalnie nie warto, będąc przy okazji można wstąpić.

Z Sopotni Wielkiej prowadzą również szlaki turystyczne, m.in. na Pilsko, Rysiankę czy Romankę- popularne szczyty w Beskidzie Żywieckim.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *