Małopolska

Dwór w Mogilanach wraz z ogrodami

TROCHĘ HISTORII

Dwór w Mogilanach pochodzi z połowy XVI wieku. Ufundował go kasztelan krakowski Wawrzyniec Spytek Jordan a zaprojektował go włoski architekt Bartolome Ridolfi z Werony. Pierwotnie był drewniany, otoczony pięknymi ogrodami widokowymi. W 1558 r. Mikołaj Rej napisał w pałacu mogilańskim "Żywot człowieka poczciwego". Dzieło to zostało wydrukowane w pałacowej drukarni. Jeden z wierszy Mikołaja Reja z 1567 r. opiewa urodę mogilańskiego ogrodu. Budowla przetrwała aż do końca XVIII wieku. Z materiałów pozostałych z rozbiórki pałacu wzniesiony został dwór. Inicjatorką tej inwestycji była prawdopodobnie córka Helena Massalska. W 1802 roku dwór zakupiła rodzina Konopków i pozostawała jego właścicielem aż do roku 1939, kiedy to zostali wyrzuceni ze swojego majątku przez Niemców. Po drugiej wojnie światowej dwór został upaństwowiony przez władze komunistyczne i ulegał powolnej dewastacji. W tym czasie dwór pełnił funkcje szkoły, przedszkola oraz mieszkań dla nauczycieli. 
W 1967 r. zarządzanie dworem przejęła Polska Akademia Nauk. Dwór został wyremontowany, powstał w nim Dom Pracy Twórczej i ośrodek konferencyjny. W 2010 r. zlikwidowano Zakład Pomocniczy PAN w Krakowie, który zarządzał dworem.

Dwór nie jest udostępniony zwiedzającym. Natomiast jest to miejsce często wybierane na sesje ślubne. Ostatnim razem spotkałam jedną parę młodą a drugim razem aż pięć. To co najbardziej tu przyciąga to ogrody na styl tych we Włoszech oraz świetna panorama na Beskidy i Tatry oraz na Kraków i okoliczne miejscowości.

Jest tu pięknie, szczególnie jesienią.

W ogrodzie panuje styl renesansowy. Zachowane do dzisiaj szpalery grabowe mają ponad 200 lat, a żywopłoty bukszpanowe ponad 100 lat.

Park przy Dworze składa się z trzech ogrodów:

  • Włoskiego
  • Angielskiego
  • Leśnego

Ogród włoski to najstarsza część parku w kształcie zbliżonym do kwadratu, rozdzielonego na cztery kwatery ramowe krzyżującymi się alejami. Pośrodku kwadratu znajduje się kulisty klomb. Zarówno klomb jak i alejki utworzone są z bukszpanu zwyczajnego.

Ogród angielski składa się z potężnych egzemplarzy dębów szypułkowych, jesionów wyniosłych i lip drobnolistnych. Do tej części należy również główna aleja wjazdowa wysadzona ogromnymi jesionami wyniosłymi i około 100 letnimi kasztanowcami.

Ogród leśny to północno-zachodnia część parku, również z aleją modrzewiową. Od południowej strony parku podziwiać można panoramę na Beskidy i Tatry. Z drugiej strony rozpościera się widok na Kraków.

Na zdjęciu powyżej jest kolejne miejsce widokowe i możliwość przejścia na łąkę, gdzie przyjemnie się ogląda jesienny zachód słońca.

Dwór, mimo licznych zawirowań dziejów, zmiany właścicieli, wojny, przetrwał ponad 450 lat. Dzisiaj niestety niszczeje i coraz to bardziej odstrasza oraz ulega szybkiej dewastacji. Formalnie gospodarzem obiektu jest Polska Akademia Nauk. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany zwróciło się z apelem do Prezesa Polskiej Akademii Nauk, by wyraził zgodę mieszkańcom Mogilan, na wykonanie niezbędnych prac ratujących dwór przed totalnym zniszczeniem. Dwór w Mogilanach stanowi dziedzictwo Mogilan jak i jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Tuż obok miejsc postojowych znajduje się Kawiarnia Mogilanka.
  • Teren Dworu wraz z ogrodami jest ogrodzony.
  • Idealne miejsce na krótki spacer.

SPOŁECZNOŚĆ

Połaźmy

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY OTRZYMYWAĆ WSKAZÓWKI PODRÓŻNICZE, INFORMACJE O NOWOŚCIACH ORAZ PREZENTY!

Nie spamujemy! Wysyłam Ci tylko wartościowe treści i informuję o aktualnościach. Pozostańmy w kontakcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *