Małopolska

Gdzie do lasu blisko Krakowa?

Las Bronaczowa już dla Was opisałam –> Las Bronaczowa i Rezerwat Kozie Kąty.

Tym razem przychodzę z kolejną propozycją. Tym razem z Lasem Krzyszkowickim. W 1998r. las ten został uznany przez Wojewodę za użytek ekologiczny pod nazwą: „Las Krzyszkowicki”, jako jeden z pierwszych w ówczesnym Województwie Krakowskim. Las znajduje się w gminie Wieliczka, we wsi Krzyszkowice.

Las Krzyszkowicki ma powierzchnię 33,95 ha. Spotkasz tu wiele gatunków drzew, roślin i zwierząt chronionych. Jest tu wiele ścieżek spacerowych. Byłam w tym lesie kilka razy i najbardziej przypadła mi do gustu pętla i taką też Ci polecam. Podczas wycieczki warto mieć ściągniętą aplikację mapy.cz i wspierać się nią podczas spaceru, ponieważ przez las nie prowadzi żadna znakowana ścieżka.

Wejść od Lasu Krzyszkowickiego można z różnych stron. Ja proponuję Ci zaparkować przy Delikatesach Metro: Link do parkingu i ul. Leśną podejść pod górę, mijając z prawej strony osiedle Chabrowe Wzgórze, następnie za drogą ul. Magnoliową dojść do granicy lasu i zacząć leśną wędrówkę.

Przed samym wejściem do lasu mijamy piękną działkę/polanę, na szczęście jeszcze nie zabudowaną. Okolica ta jest wręcz mekką dla deweloperów.

Początkowo maszerujemy granicą lasu, wzdłuż ogrodzeń.

Schodzimy trochę w dół, następnie docieramy do szlabanu i tabliczki informacyjnej.

Ścieżka się wypłaszcza i staje się szersza.

Północną i zachodnią granicę Lasu Krzyszkowickiego stanowi potok Malinówka, dopływ Serafy. Na odcinku zachodnim Malinówka płynie głęboką doliną, oddzielającą Wzgórze Kosocickie, również pokryte lasem. Natomiast na odcinku północnym Malinówka płynie betonowym, uregulowanym korytem i oddziela Las Krzyszkowicki od autostradowego obejścia Krakowa. 

I właśnie bliskość autostrady to jedyny minus tego miejsca, ponieważ hałas jest mocno odczuwalny. Oczywiście wpływa to negatywnie nie tylko na komfort spaceru, ale na środowisko przyrodnicze tego chronionego obszaru (m. in. spaliny samochodowe, odwodnienie, przerwanie dróg wędrówek zwierzyny), natomiast z drugiej strony znacznie ogranicza to ruch turystyczny od strony Krakowa.

Jeśli do Lasu Krzyszkowickiego lepiej Ci dojechać nie od strony Wieliczki, a Krakowa to jest możliwość od strony ul. Kosocickiej wykorzystując ścieżkę pod autostradą wzdłuż potoku Malinówka albo ul. J. Hallera i następnie ul. Blacharską. Nieopodal ul. Blacharskiej jest dodatkowa atrakcja- Punkt Przecięcia równoleżnika 50’N z południkiem 20’E punkt przecięcia.


Przebieg mojej trasy jest zaznaczony na poniższej mapce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *