Porady/ciekawostki

ŻMIJA- jedyny jadowity wąż w Polsce

Spędzając majówkę na campingu byłam świadkiem jak żmija ukąsiła kota w tylną łapkę. Żmija nie zaatakowała pierwsza, kot działając instynktownie – polował. Wtedy dopiero zobaczyłam do jakiej zdobyczy biegnie. Kot po ukąszeniu zachowywał się nieswojo, widać było, że żmija zadała mu ból. Tylna łapka w przeciągu paru minut ogromnie spuchła, a kot miał trudności w poruszaniu się, głównie leżał na boku, był apatyczny. Po szybkim poinformowaniu właścicieli- kot został zabrany do weterynarza. Dostał kroplówkę i antybiotyk. Weterynarz przekazał, że żmija była jadowita i kot ma wiele szczęścia, ponieważ wpuszczenie jadu w przednią łapkę lub pyszczek równałoby się ze śmiercią kota. Myślę, że ta historia może być przestrogą. Na ukąszenie najbardziej narażone są zwierzęta oraz dzieci.

W Polsce mamy tylko jeden gatunek jadowitych węży – Żmiję zygzakowatą (łać. Vipera berus). Jest ona pod ochroną.

JAK WYGLĄDA?

Charakterystyczny dla żmij jest zygzak na grzebiecie, który jest ciemniejszy od reszty umaszczenia. Żmija występuje w trzech odmianach: czarnej, szarej i brunatnej. Dorosły gad ma długość ok. 80 cm. Żmija ma charakterystyczną płaską głowę, która jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Przypatrując się można zauważyć, że gad ten ma pionowe źrenice. Chcąc wystraszyć przeciwnika, żmija głośno syczy.

Żmija zygzakowata / Camping Łęg /

GDZIE MOŻNA JĄ SPOTKAĆ?

Żmija zapada w sen zimowy, dlatego ukąszenia zdarzają się tylko w ciepłych miesiącach. Najczęściej występuje na obrzeżach lasu i polanach leśnych, podmokłych terenach oraz w górach. Żmija chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Lubi też wygrzewać się w słońcu.

Żmija zygzakowata / Camping Łęg /

CZY JEST GROŹNA DLA LUDZI I ZWIERZĄT?

Najbardziej niebezpieczne są wiosenne ukąszenia, kiedy wąż obudzi się z zimowego snu. Żmija nie jest aktywna nocą, lecz w ciągu dnia. Co istotne nigdy nie atakuje pierwsza, a przed ludźmi najczęściej ucieka. Reaguje tylko gdy ktoś próbuje ją chwycić lub zadaje jej ból.

Podczas kąsania żmija wprowadza w organizmu człowieka lub psa/kota jad. Najbardziej niebezpieczne są zranienia w okolicy szyi i twarzy dla człowieka oraz w przednie łapki i pyszczek w przypadku psa/kota. Zazwyczaj jednak ukąszenia zdarzają się u człowieka w okolicy stóp i łydek oraz dłoni i przedramion. Ukąszenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego rzadko może być śmiertelne, chyba, że dorosły człowiek jest uczulony na jad.

Ilość wstrzykniętego jadu zależy od kilku czynników:

  1. Głębokości wbicia zębów i nacięcia skóry
  2. Stopnia wypełnienia gruczołów jadowych
  3. Rozmiaru węża
  4. Stopnia rozdrażnienia gada

GDY DOJDZIE DO UKĄSZENIA

Po ukąszeniu przez żmiję w każdym przypadku konieczna jest wizyta lekarska. Może się okazać, że niezbędne będzie podanie surowicy i zastrzyku chroniącego przed tężcem. Czasami żmija kąsa na sucho, czyli bez wstrzyknięcia jadu. Niemniej wtedy też należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje możliwość wystąpienia opóźnionej reakcji na jad.

Żmija zygzakowata / Camping Łęg /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *