Beskid Wyspowy

Polana Łąki, Jasień, Kutrzyca- najładnieszy szlak w Beskidzie Wyspowym

Beskid Wyspowy ma wiele super szlaków, natomiast wieże widokowe sprawiają, że panoramy są najlepsze w tym paśmie górskim. W przypadku tego szlaku – nie trzeba wieży widokowej! Panoramy rozciągają się daleko a widoki są obłędne!

  • Polana Łąki 1000 m n.p.m. – piękne, widokowe wzniesienie (należy odrobinę zboczyć z zielonego szlaku)
  • Jasień 1062 m n.p.m. – szczyt w pełni zalesiony
  • Kutrzyca 1051 m n.p.m. – rozległe, cudne panoramy

TRASA: Wilczyce – Polana Folwarczna – Polana Łąki – Jasień – Polana Skalne – Kutrzyca – powrót tym samym szlakiem

CZAS: 3:29 h w obie strony

ODLEGŁOŚĆ: 10,6 km w obie strony

PARKING: Ciężko to nazwać parkingiem. Przy samym zielonym szlaku, przy głównej drodze jest trochę miejsca na poboczu. Zmieszczą się tam max. 4 samochody, też zależy jakie i jak to zaparkuje. Z uwagi, że nie jest to popularny szlak to szansa na miejsce jest spora. Współrzędne parkingu: 49.654367, 20.185982.

Szlak wita nas błotem. Dawno nie miałam tak brudnych butów jak po tym połażeniu.

Pierwsze widoki mamy z prawej strony, przy dobrej przejrzystości powietrza widać Babią Górę i Luboń Wielki.

W ostatni dzień majówki na szlaku doświadczyłam słońca, zachmurzenia, gradu, grzmotów w oddali. Nawet padał wiosenny deszcz przy pięknym nasłonecznieniu. Także była to mieszanka różnych krajobrazów.

Polana Folwarczna

Szlak prowadzi głównie lasem, co jakiś czas polanami, ale za to polanami z jakimi widokami! Na Polanie Folwarcznej można spotkać wiosenne kwiaty. Maszerujemy dalej zielonym szlakiem, zgodnie z tabliczką na Jesień mamy jeszcze 30 min marszu. Dochodzi do zielonego szlaku- szlak czarny, który prowadzi z Lubomierza.

W tym miejscu będąc zagadanym można przeoczyć ten zakręt, zwłaszcza, że jest to dość zalesiona, wąska ścieżka.

Maszerujemy pod górę. Jest to dość krótki odcinek, niedługo po nim ścieżka się trochę wypłaszcza i jest szersza.

Czas na kolejne wzniesienie. Tym razem na Polanę Łąki, z której są jeszcze lepsze widoki.

Otaczają nas krzaki borówek.

Polana Łąki

Polana Łąki to super miejsce na piknik. Otwarta przestrzeń i widoki.

Maszerujemy dalej ścieżką z Polany Łąki, trzymając się prawej strony docieramy ponownie na zielony szlak. Tutaj raczej nie da się zgubić. Następnie, na rozwidleniu odbijamy w lewo, w żółty szlak i po paru krokach wyłania się tabliczka z informacją o szczycie. Podejście na Jasień jest proste, sam szczyt jest zalesiony.

Jasień jest trzecim szczytem w Beskidzie Wyspowym pod względem wysokości. Kiedyś szczyt Jasienia oznakowany był kilkaset metrów dalej na rozległej Polanie Skalne. Postanowiono jednak to zmienić i poprawnie oznaczyć oba miejsca. Dlatego aktualnie, w lesie znakowany jest Jasień a dalej Polana Skalne i tuż na jej skraju Kutrzyca. Kutrzyca znajduje się zaledwie 500 m od Jasienia, stąd też uznawana jest za jego drugi wierzchołek.

Maszerujemy dalej żółtym szlakiem, przez Polane Skalne na Kutrzycę.

Kolejne widoki

Jesteśmy na Kutrzycy!

Na szczycie znajduje się charakterystyczna kapliczka, ławka oraz mapa turystyczna. Najpiękniejsze jednak w tym miejscu są widoki.

Polana Skalne

Z Polany Skalne są rozległe panoramy, m.in. na Mogielicę, Cichoń, Modyń, Wysoki Wierch a także Pieniny, Gorce z Lubaniem i Gorcem oraz Tatry.

W niższej części Polany Skalne znajduje się drewniany szałas, który nazywany jest „Bacówką na Skalnym”. To jedno z niewielu takich miejsc w Beskidzie Wyspowym.

Wracamy dokładnie tym samym szlakiem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *