"Zdobywca 4 wież",  Beskid Sądecki,  Gorce

“Zdobywca 4 wież”

W 2016 r. w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców” w Gminie Ochotnica Dolna zostały wybudowane cztery wieże widokowe. Znajdują się one na następujących szczytach:

Gorc- Gorce

1228 m n.p.m


Lubań- Gorce

1225 m n.p.m i 1211 m n.p.m.


Magurki- Gorce

1108 m.n.p.m


Koziarz (Suchy Groń)- Beskid Sądecki

943 m n.p.m

Kilka lata później, w 2020 r. z inicjatywy dwóch miłośniczek gór, pracujących w Urzędzie Gminy w Ochotnicy Dolnej powstała akcja pt.:

Gorczańsko – beskidzka odznaka „Zdobywca 4 wież”

Miałam okazję poznać osobiście P. Lucynę oraz P. Monikę- dwie kobiety petardy, które włączają pasję w swą pracę. Dzięki czemu powstają tak świetne projekty, które zachęcają do uprawiania turystyki górskiej oraz popularyzują piękny region Polski. Jak mówią same o sobie?

Jest nas dwie, ale pasję mamy jedną – nasze Góry. Z wielkiej litery, bo i pasja jest wielka. Wystarczy hasło, jedna myśl i rodzi się pomysł, a od niego to już – dla nas – mały krok do projektu. A jak już jest projekt, to musimy go zrealizować. Tak powstał ‘Zdobywca Czterech Wież’. Pomysł, buty trekkingowe, plecaki, aparat i lecimy. Cztery szczyty. Cztery wieże. Długie godziny po godzinach, burza mózgów i kropka nad i. I oto są! Na więcej szczegółów z tej historii to już trzeba naszej lokalnej nalewki z kwiatów bzu i długiej nocy, byśmy mogły to opowiedzieć. Choć chyba tego nie da się ubrać w słowa, to trzeba mieć we krwi. Obie to mamy. Takich trzech jak my dwie, to ani jednej!

Lucyna Kozub– Główny specjalista ds. turystyki.
Monika Pasiut – Specjalista ds. funduszy zewnętrznych.

Jak zostać zdobywcą?

Akcja „Zdobądź 4 wieże” polega na odwiedzeniu wszystkich czterech wież i zebraniu pieczątek, które są zamocowane na najwyższej platformie. Pieczątki przybija się do folderu lub książeczki, które są do pobrania poniżej.

W przypadku nieposiadania folderu/książeczki należy przybić pieczątkę w inne miejsce, które zastąpi folder/książeczkę (np. pocztówka, kartka). Akceptowalne jest również zdjęcie pieczątki. Wieże można zdobywać przez cały rok kalendarzowy, czas zdobywania jest nieograniczony.

Mam wszystkie 4 pieczątki i co teraz?

Chcąc zdobyć Odznakę “Zdobywca 4 wież” można wybrać jedną z trzech możliwości:

  1. udać się osobiście do Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej i przedstawić swój folder w celu weryfikacji,
  2. przesłać skan folderu lub zdjęcia pieczątek na adres e-mail: zdobywca4wiez@ochotnica.pl,
  3. przesłać folder tradycyjną pocztą na adres Urzędu Gminy: os. Dłubacze 160, 34-452 Ochotnica Dolna. Koszty poczty są po stronie ubiegającego_ej się o Odznakę.

Gorczańsko – beskidzka odznaka „Zdobywca 4 wież”

Po pomyślnej weryfikacji otrzymasz odznakę! W 2022r. odznaką jest specjalnie zaprojektowany kubek emaliowany, który idealnie przyda się podczas wędrówek. Szata graficzna kubka zawiera wszystkie 4 szczyty oraz tytuł akcji. Uwierzcie mi na sławo- kawa w kubku zdobywcy smakuje jeszcze lepiej!

Zastanawiasz się czy warto?

  • Wszystkie, cztery szczyty leżą na tyle blisko siebie, że jeśli masz daleko w ten rejon, to świetną opcją jest długi weekend w Tylmanowej, Ochotnicy czy pobliskich miejscowościach.
  • Wyśpisz się tu dobrze i zjesz domowy obiad z widokiem na góry. Baza noclegowa jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Dodatkowo jest to okolica nie tak przeludniona, nie tak komercyjna, jak np. Zakopane, tutaj naprawdę można odpocząć, poczuć sielskość, dziką naturę, odnaleźć ciszę i spokój.
  • Szlaki, które prowadzą na Gorc, Lubań, Magurki i Koziarz nie wymagają ponadprzeciętnej kondycji, moim zdaniem są to szczyty w zasięgu ręki większości osób i dzieci. Przy zdrowiu i chęciach- nie widzę żadnej przeszkody.
  • Co ważne, każda z wież ma zabudowaną konstrukcję, dzięki temu osoby z lękiem wysokości będą miały o wiele, wiele łatwiej.
  • Wisienką na torcie jest nagroda po zdobyciu wież w postaci Odznaki “Zdobywca 4 wież”, która jest bezpłatna.
  • Uważam jest to świetna akcja zachęcająca do zdrowej aktywności.

Ty już jesteś zachęcona_y?

Jeśli tak to ruszaj na szlak, podziwiaj widoki, zbieraj pieczątki i wybierz najlepszą dla siebie opcję na weryfikację. Jak dotrzeć na poszczególne wieże? Poniżej znajdziesz odnośnik do dokładnych opisów czterech szlaków.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *