Las Tuchowski i stawy
Piękne miejsce położone ok. 20 km od Tarnowa a ok. 100 z południa Krakowa. Przez las prowadzi ścieżka edukacyjno – przyrodnicza. Teren jest bardzo atrakcyjny. Maszerujemy leśną, szeroką ścieżką, ale też bardziej dzikim odcinkiem lasu. Po drodze mijamy tablice informacyjne, miejsca do piknikowania, stawy, punkt widokowy oraz cmentarz wojskowy. Przy dobrej widoczności podziwiać stąd można panoramę Tuchowa, Beskid Sądecki a nawet Tatry.
Parking jest spory i bezpłatny przy samym wejściu do lasu: https://goo.gl/maps/rbVBF3GV5q7YWztJ8
Zatem połaźmy po Lesie Tuchowskim!
Przy wejściu do lasu znajduje się tablica z mapą. Proponowana pętla jest super rozwiązaniem i bardzo polecam zrobić ją całą. Warto być czujnym na samym początku, bo po krótkim odcinku należy odbić w prawo, w bardziej zalesiony teren. Pętla niestety nie jest dobrze oznakowana, co jakiś czas jedynie można dostrzec białe strzałki. Polecam mieć włączoną lokalizację i pomagać sobie w aplikacji mapy.cz.
Docieramy pod cmentarz wojskowy nr 164 w Tuchowie. Spoczywają tu żołnierze armii austro-węgierskiej oraz rosyjskiej.
Następnie skręcamy w prawo, mijamy bramkę wejściową na cmentarz i idziemy chwilę polną ścieżką. Dochodząc do rozwidlenia skręcamy w lewo.
Maszerujemy chwilę czarnym szlakiem: Tuchów-Pleśna. Stąd przy dobrych warunkach pogodowych można podziwiać górskie panoramy. Przed Winnicą Rodziny Steców skręcamy w lewo, w leśną ścieżkę.
Następnie maszerujemy przed siebie docierając do stawów w Lesie Tuchowskim.
Miejsce to jest bardzo urokliwe. Znajdują się tu dwa stawy: jeden duży i drugi znacznie mniejszy i bardziej zarośnięty. Wokół dużego stawy znajduje się ścieżka, można go obejść wokoło i podziwiać z każdej ze stron.
Prócz miejsc do siedzenia i altanek znajduje się dendrofon, dzięki czemu można poznać akustyczne właściwości drewna oraz obok prezentują się różne rodzaje drzew.
Dodatkowo zamocowanych jest aż 12 budek dla ptaków. Dlaczego 12? Ponieważ wyróżnia się typy budek dostosowane do określonego kręgowca. Jest to bardzo ciekawe i unikalne miejsce.
Ostatni odcinek to prosta, lekko pnąca się w górę, szeroka, leśna ścieżka. Docieramy nią pod parking.