Tatry

Nosal – szlak na pierwsze zimowe wyjście w Tatry

Góry mają wiele zalet, jedną z nich jest to, że każdy znajdzie szlak odpowiadający kondycji i umiejętnościom. Góry są dla każdego i to jest świetna wiadomość! Bo jak wiemy aktywność fizyczna i przybywanie na powietrzu jest zdrowe dla ciała i ducha. W tym wpisie znajdziesz opis, na w moim odczuciu dobry szlak, na pierwsze zimowe wyjście w Tatry. Szlak ten jest krótki, niewymagający, pod koniec czeka Cię wejście na grań- w warunkach zimowych to super miejsce dla początkujących– tych małych i dużych górołazów.

TRASA: Kuźnice (od strony dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch) – Potok Bystra – Odejście na Nosalową Przełęcz – Przełęcz Nosalowa – Nosal

CZAS: ok. 40-50 min wejście na szczyt

ODLEGŁOŚĆ: 1,6 km

PARKING: Do Kuźnic tylko do pewnego momentu można wjechać samochodem, znajdują się tam płatne parkingi. Z parkingów kursują już busy, które podwożą do samej góry- pod kolejkę na Kasprowy. Ja zawsze jak zaczynam szlak w Kuźnicach to parkuje w okolicy ronda przy ul. Droga na Bystre w Zakopanem i stamtąd idę już o własnych siłach. Od niedawna znajdują się tam parkomaty.

Z prawej strony mając dolną stację kolejki, maszerujemy w lewo, mijamy kasę biletową, drogowskazy i przecinamy potok. Na szczyt prowadzi zielony szlak.

Początkowo idziemy lasem lekko pod górę.

Następnie ścieżka się wypłaszcza, z lewej strony widać cel wycieczki- Nosal.

Wejście na szczyt to wędrówka granią. Zwłaszcza zimą kamienie mogą być oblodzone, pokryte warstwą śniegu. Jest to newralgiczny moment na szlaku, prócz samego szczytu, gdzie jest bardzo strome urwisko.


NOSAL 1206 m n.p.m.


Szczyt jest bardzo widokowy, przy dobrych warunkach panorama sięga: Koziego Wierchu, Świnicy, Kościelca, Kasprowego, Giewontu, Kopy Kondrackiej, Granatów, Gubałówki a nawet Babiej Góry. Oczywiście widać też Zakopane z Kuźnicami na czele.

Nosal poleca się na zachód słońca!

Którędy wracać? Można oczywiście tą samą stroną, ale jest też możliwość zejścia omijając dolną stację kolejki, maszerując dalej granią Nosala. Tak to wygląda na mapie. Jest to z pewnością urozmaicenie wycieczki.

Szlak ten jest świetny dla całej rodziny, idealny dla dzieci, by miały okazję zdobywać górskie doświadczenie zimą. Warto w plecaku mieć raczki lub raki (zależnie od warunków). Końcem listopada na szlaku było bardzo ślisko.

Życzę Wam udanych i bezpiecznych zimowych wycieczek!

Pocztówka z Krupówek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *