Świętokrzyskie

Świętokrzyskie- wyjątkowe miejsca

Sąsiad województwa małopolskiego skrywa wiele niezwykłych miejsc. M.in. Grodzisko Stradów, kąpielisko w Gackach, Nadnidziański Park Krajobrazowy czy Sosnę na Szczudłach.

Droga z Krakowa do Grodziska Stradów na ostatnich odcinkach jest bardzo urokliwa. Otaczają ją pola ciągnące się po horyzont.

GRODZISKO STRADÓW

Miejsce pełne historii oraz malowniczych krajobrazów. Grodzisko Stradów jest jednym z największych grodzisk w Polsce. W czasach średniowiecznych znajdowała się tu spora osada, według niektórych naukowców była to stolica państwa Wiślan.

Link do parkingu: https://goo.gl/maps/yEk1hQsHUZZCvEQj9

Parking jest wyznaczony i darmowy z lewej strony.
Tuż przy parkingu znajduje się miejsce na piknik.
Przez Grodzisko prowadzi szlak pieszy, można go obejść wokół. Zajmuje to ok. 1h.

Po krótkiej wędrówce widać wzniesienie, na które się udajemy. Jest to najwyższy punkt, z którego rozprzestrzenia się malownicza panorama.

GACKI- kąpieliska&camping

Gacki leżą między Pińczowem i Buskiem-Zdrój w województwie świętokrzyskim na Ponidziu. Jest to miejsce dla osób lubiących odpocząć nad wodą. Znajdują się tu pole namiotowe oraz domki. Jest również miejsce przeznaczone dla wędkarzy. Każdy znajdzie coś dla siebie.

SOSNA NA SZCZUDŁACH (“Krocząca”)

Na trasie z Gacków w kierunku Buska- w Wełeczu warto odwiedzić wyjątkowe, ponad 100 letnie drzewo z odsłoniętym systemem korzeniowym. Korzenie na powierzchni mają ponad 3m. Dawniej mieszkańcy wsi eksploatowali stąd piasek, teren się obniżył, stąd dzisiaj możemy podziwiać jedyne w swoim rodzaju drzewo. Od 2002r. jest oficjalnie uznane za pomnik przyrody.

Z drogi głównej skręca się w wąską, asfaltową ścieżkę prowadzącą prosto pod Sosnę. Link do parkingu: https://goo.gl/maps/vik9Ggg1FoY9bcUdA

Sosna znajduje się na terenie Lasu Winiarskiego, przez który prowadzi niebieski szlak. Jest to miejsce pamięci narodowej. Niemcy dokonywali tutaj egzekucji podczas II wojny.

NADNIDZIAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Ważne miejsce Ponidzia, którego oś stanowi rzeka Nida. Płynie malowniczymi meandrami i starorzeczami. Jeszcze tam wrócę, by bardziej eksplorować przyrodnicze serce Ponidzia.

Chroberz
Chroberz- przystań kajakowa.

Pierwszy raz byłam w opisanych wyżej miejscach w 2018 roku, z chęcią wróciłam w maju 2021 roku odświeżając wspomnienia, lecz województwo świętokrzyskie ma jeszcze więcej do zaoferowania. Spodziewajcie się niedługo wpisów z kolejnych wyjątkowych miejsc z tego regionu Polski!


Jeden komentarz

  • Aga

    Fantastyczny wpis, lekkość formy zachęca do przeczytania a jakość zdjęć powala. Tu jest wiedza w pigułce i drogowskaz jak spędzić miło czas. Dziękuję ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *