Pieniny

Góra Wdżar- maksimum zadowolenia przy minimum wysiłku

Jest takie miejsce w Kluszkowcach, które zostaje na długo w pamięci. Sama ścieżka jest różnorodna, z wieloma ciekawostkami, krótka a widoki ze szczytu mówią same za siebie.

Link do darmowego parkingu znajdującego się pod dolną stacją kolejki na Górę Wdżar: https://goo.gl/maps/PKPh89rcPyT7KcL17

Warto mieć stabilne buty turystyczne, stąpamy po śliskich kamieniach i schodach.

Maszerujemy ubitą drogą lekko pod górę. Docieramy do rozwidlenia. Chcąc przejść ścieżkę przyrodniczą- wybieramy odbicie w prawo.

Po chwili znajdujemy się pod Wąwozem Papieskim. Kamienny ołtarz poświęcony jest pamięci św. Jana Pawła II, który w 1978 r. odprawił tu mszę.

Od tego momentu zaczyna się najciekawsze przejście.

Roślinność w tym miejscu jest przepiękna. Znajduje się tutaj jedyne w Polsce, stanowisko paproci o nazwie Rozrzutka brunatna, która rośnie tylko na podłożu andezytowym.

Paprocie-Rozrzutka brunatna

Na stokach góry znajdują się trzy nieczynne kamieniołomy. Pozyskiwano tu andezyt, który wykorzystywano do budowy drogi. Kamieniołom był miejscem pracy dla okolicznych mieszkańców.

Ślady dawnej działalności człowieka.

W niektórych miejscach są zamocowane pomocnicze łańcuchy, które mogą być sprawdzianem dla osób nieoswojonych z taką formą ułatwień na szlakach. Jest to miejsce idealne dla sprawdzenia siebie przed wyjściem na np. Tatrzański szlak.

To miejsce odrobinę przypomina mi Słowaki Raj.

Na trasie znajduje się altana oraz wiele tablic informacyjnych.

Po ok. 20 minutach znajdujemy się na Górze Wdżar 767 m n.p.m.

Krajobraz jest na Kluszkowce, Jezioro Czorsztyńskie oraz Tatry i Pieniny.

Nieopodal szczytu znajduję się Ławeczka Zakochanych, Krzyż wraz z dzwonem oraz rzeźba Smoka Gorczańskiego, o którym jest gawęda. Kawałek dalej jest anomalia magnetyczna, gdzie igła kompasu odchyla się zamiast na północ to w kierunku południowym. Zdarza się też, że igła kompasu wiruje wokół własnej osi. Warto wziąć kompas i przekonać się samemu.


ATRAKCJE W POBLIŻU:

  • Na szczyt można się dostać wyciągiem krzesełkowym.
  • Na południowym zboczu góry znajduję się “Alpine Coaster” – kolejka górska. Ma 1000 m długości, podczas zjazdu można osiągnąć prędkość ok. 40 km/h.
  • Park rowerowy- „Joy Ride Bike Park”. Rowerzyści mają do dyspozycji kilka tras o różnym poziomie trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *