Warmińsko-mazurskie

Mazury- propozycja na aktywny długi weekend

Choć Mazury i Kraków dzieli ponad 500 km to i tak warto się tam wybrać na długi weekend. Kto ma bliżej, ten ma szczęście!

Mazury to dom bocianów. Jeszcze nigdy nie widziałam tyle bocianów na raz.

Na Mazurach miałam jedynie parę dni, które wykorzystałam maksymalnie, ładując przy tym baterie. Najlepiej spędzić tam o wiele więcej czasu i poznawać ten piękny rejon Polski, który skrywa wiele wspaniałych miejsc. Poniżej przestawiam kilka atrakcji Rydzewa i okolic.

WIEŻA CIŚNIEŃ W GIŻYCKU

Budowla powstała w 1900r. w całości z czerwonej cegły. W charakterystycznej kopule znajdował się zbiornik wodny stanowiący urządzenie wyrównawcze. Na najwyższą kondygnację Wieży Ciśnień ( 162 m n.p.m.) wyjeżdżamy windą a schodzimy 129 schodami.

Pod Wieżą znajduje się darmowy parking.

Cena biletów wejścia na wieżę
Mieszkańcy Powiatu Giżycka za okazaniem dowodu osobistego6,00 zł
Osoba dorosła12,00 zł
Uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji6,00 zł
Grupy uczniów z opiekunem od osoby w godz. 10- 164,00 zł
Wycieczki dorosłych od (10 osób) od osoby11,00 zł
Dzieci poniżej 7 roku życiabezpłatnie
Źródło: https://www.wieza-gizycko.pl/cennik/
Adres: Warszawska 37, 11-500 Giżycko

W wieży znajduję się lokalne muzeum, gdzie podziwiać można dokumenty, zdjęcia oraz drobne przedmioty obrazujące codzienne życie okolicznych mieszkańców na przestrzeni minionych lat.

Na szczycie kopuły znajduję się taras widokowy oraz kawiarnia. Z wieży można podziwiać widoki na Giżycko oraz Jezioro Niegocin.

MOLO W GIŻYCKU

Obowiązkowy punkt tego miasta.  Molo jest połączone z kładką zlokalizowaną niedaleko centrum miasta. Ma długość 71,2 m. Jest wyposażona w windy, więc nie stanowi przeszkody dla osób niepełnosprawnych. Z góry mamy piękny widok na port oraz jezioro Niegocin.

Adres: Kolejowa, 11-500 Giżycko
Port

PORT EKOMARINA

Będąc na molo warto również przejść się Portem Ekomarina. Nowoczesny port z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym powstał w Giżycku nad jeziorem Niegocin w 2010 roku.

Adres: Dąbrowskiego 14, 11-500 Giżycko

W tym miejscu można wypożyczyć motorówkę. W lipcu 2021r. cena wynajęcia na godzinę, była w zakresie 120-160zł.

CO ZJEŚĆ W GIŻYCKU?

Rybę! A jak ktoś nie przepada to z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ceny w lipcu 2021 były zaskakująco niskie. W ogóle ceny pamiątek, produktów spożywczych czy posiłków w tawernach są niższe niż w Krakowie a już na pewno niższe niż nad morzem.

Tawerny zlokalizowane są wzdłuż portu. Posiłek z takim widokiem jest jeszcze przyjemniejszy.

JEZIORO ŚNIARDWY

Jezioro Śniardwy to największy akwen w Polsce, nazywany „mazurskim morzem”. Akwen jest dość płytki, z dnem ze sporą ilością głazów, przez co jest niebezpieczny nawet dla doświadczonych żeglarzy. Teren jest bardzo wietrzny. Na jeziorze dawniej znajdowało się 8 wysp, dziś już są tylko dwie: wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów.

Link do punktu widokowego: https://goo.gl/maps/pHZ3aiSJZdquPzrE7

Wokół Jeziora Śniardwy znajduję się wiele pól namiotowych. Okolica jest cicha, dzika i naturalna.

RYDZEWO

Wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Miłki. Jest idealną bazą wypadową, by zwiedzać Mazury. Leży mniej więcej pomiędzy Jeziorem Śniardwy a Jeziorem Mamry. Okolica jest przepiękna z pełną ofertą noclegową.

Jezioro Boczne

GDZIE NOCOWAĆ?

W Rydzewie na jednym z pól campingowych. Nasz nocleg to przyczepa w Porcie Tło dla Mew. Adres: Mazurska 124, 11-513 Rydzewo. Można również tutaj wynająć cudny domek. Gdyby nie częsty brak ciepłej wody pod prysznicem, byłoby to miejsce bez zastrzeżeń. Jak wiecie, ile ludzi- tyle wymagań, dlatego też ja przymykam oko na zimną wodę i doceniam urok tego miejsca, tj. cała drewniana zabudowa, lampki i światełka, mola, huśtawki, sauna, muzyka na żywo, ogniska. Do tego na terenie znajduję się pijalnia Żywej Wody.

ZACHODY SŁOŃCA NA MAZURACH

Województwo warmińsko-mazurskie ma wiele więcej pięknych miejsc. Ten krótki wyjazd na Mazury skradł mi serce, dlatego będą się pojawiać kolejne wpisy z przyszłych wyjazdów. Oczekujecie i sami doświadczajcie!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *