Babica- szlak spacerowy na wędrówkę z dzieckiem czy psim przyjacielem
TRASA: Przełęcz Sanguszki – Harbutowice, Latoniówka – Harbutowice, Końcówka – Babica Zachodnia – Pod Bieńkowską Górą – Babica – powrót tym samym szlakiem
CZAS: ok. 3,5h
ODLEGŁOŚĆ: 13,4 km
PARKING: Nie ma oficjalnego parkingu. Jest miejsce na kilka samochodów na Przełęczy Sanguszki przy pamiątkowym, kamiennym pomniku. Natomiast jeśli nie chcesz pokonywać kilometra asfaltem możesz spróbować podjechać trochę wyżej asfaltową drogą. Mi udało się zaparkować w niewielkiej zatoczce we wsi Ruskówka. Link do Przełęczy Sanguszki: https://goo.gl/maps/yk4jASyd8vPefbKE9
Przełęcz Sanguszki
Znajdując się na Przełęczy Sanguszki niebieski szlak prowadzi z obu stron. Maszerując na Babice należy przejść na drugą stronę (tu gdzie zrobiłam zdjęcie powyżej) i udać się asfaltową drogą lekko pod górę.
Idąc za niebieskimi oznaczeniami maszerujemy między domostwami. W tym miejscu skręcamy w prawo. Kierunek- BABICA 727 m n.p.m.
Wkraczamy na leśną, szeroką ścieżkę. Początkowo jest trochę zarośnięta.
Maszerujemy tak za niebieskimi drogowskazami. Idzie się bardzo przyjemnie. Pojawiają się też pierwsze widoki. Przy dobrych warunkach pogodowych można dostrzec Babią Górę, Pilsko i Policę.
Szlak jest bardzo spacerowy. Ścieżka przez znaczną większość szlaku jest prosta. W mojej opinii jest to fajne miejsce na spacer dla całej rodziny. Idealny szlak dla przedszkolaka jak i dla małego psiego przyjaciela. Nie ma tu żadnych trudności. Krajobraz jest przyjemny, szlak mało uczęszczany. Jedynie co może zakłócić spokój i sielskość tego miejsca to quady itp.
Od momentu lasu widocznego na powyższym zdjęciu ścieżka prowadzi odrobinę w dół. Po chwili wychodzimy z lasu, mijamy dom z prawej strony, idziemy betonowymi płytami i dochodzimy do asfaltowej drogi w Harbutowicach. Zgodnie z drogowskazami skręcamy w prawo i chwilę potem w lewo, ponownie do lasu.
Od tego momentu niebieski szlak łączy się z czerwonym.
W tym miejscu jest jedyny odrobinę bardziej wymagający odcinek szlaku, czyli krótkie, troszkę strome podejście.
Podejście jest króciutkie, szlak szybko powraca do prostej ścieżki odbijając bardziej w prawo. Idziemy szeroką, kamienistą drogą.
Po drodze mijamy drewnianą altankę, idealną na drugie śniadanie i kawę. Niestety ładny krajobraz zaburzają śmieci wysypujące się z worka jak i te wokoło altanki.
Idziemy za czerwonymi oznaczeniami. Doprowadzają nas one na Babicę– szczyt w Beskidzie Makowskim (zwanym też Beskidem Myślenickim lub Średnim). W przeciwieństwie do całego szlaku, szczyt jest porośnięty lasem i nie dostrzeżemy z niego widoków.
BABICA 727 m n.p.m.
Wracamy dokładnie tym samym szlakiem. Jest też możliwość urozmaicenia trasy i wracania przez Cisy Raciborskiego- czyli dwa pomniki przyrody: 600-letnie cisy, znajduje się przy nich tablica informacyjna, prowadzi tam czarny szlak. Należy na niego odbić tuż przed altanką. Czarny szlak zaprowadzi do wspomnianych cisów, wsi Podlesie, następnie do miejsca, gdzie zaczynaliśmy leśny odcinek szlaku żegnając się z domostwami. Tak wygląda to na mapie.
Widok na drogę asfaltową z Przełęczy Sanguszki, która prowadzi na Babicę. Jeśli chcesz ją sobie skrócić możesz spróbować znaleźć miejsce wyżej.