Małopolska

Dolina Grzybowska i Zalew w Zabierzowie

Dolina Grzybowska znajduje się w Lesie Zabierzowskim, jedynie 2 km od Balic.

Przy wejściu do Doliny znajduje się bezpłatny parking: https://goo.gl/maps/ECzDp69yLANey6eN8

Ujęcie parkingu od strony Doliny

Przez Dolinę Grzybowską prowadzi leśna ścieżka edukacyjna– świetna dla rodzin z dziećmi, na tablicach edukacyjnych są zamieszczone ciekawe informacje oraz trzy ścieżki 'nordic walking’.

Polecam Wam dystans liczący 10,4 km. Startujemy na parkingu w Dolinie Grzybowskiej, następnie zwiedzamy Skałki w Dolinie, przechodzimy tuż przy Radarze Lotniczym „Zapałka” i zmierzamy w kierunku Zalewu Kamieniołom w Zabierzowie. Cały czas trzymając się czerwonej ścieżki.

Przez Dolinę prowadzi asfaltowa droga, dzięki czemu jest to idealne miejsce dla całej rodziny. Jeśli zamierzasz zrobić taką trasę jak ja, czyli dojść do Zalewu w Zabierzowie, to tu już wózek się nie sprawdzi, bo część ścieżki prowadzi lasem, ale pod zalew można podjechać samochodem, tam też znajduje się bezpłatny parking.

Wejście do Doliny

Nie brakuje miejsc na odpoczynek. Znajdują się też kosze na śmieci. Czasami w takich miejscach spotykam śmieci, tutaj naprawdę było czysto.

Mijamy też takie tablice edukacyjne, poruszające bardzo istotny temat.

Warto odbić w lewo i zobaczyć skałki.

Doliną Grzybowską spaceruje bardzo przyjemnie. Zwłaszcza w tygodniu, kiedy to spotyka się pojedyncze osoby. Jest cicho i spokojnie.

Trzymając się czerwonej ścieżki docieramy pod Radar Lotniczy „Zapałka”.

Następnie ponownie wkraczamy w leśną ścieżkę, docierając tym samym pod Zalew Kamieniołom.

Hi­storia ka­mie­nio­łomu sięga 1922 r., trwało wtedy wy­do­bycie ju­raj­skiego wa­pienia do pro­dukcji kredy. Dwa lata po zakończeniu wydobycia, w 1994 r. część wyrobiska zalano wodą, tworząc tym samym staw. Od 2019 r. teren ten został zagospodarowany przez Gminę Zabierzów, dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. 

Znajdują się tu ławki, alejka spacerowa, miejsce na ognisko oraz niewielka plaża. Natomiast jest zakaz kąpieli. Na terenie kamieniołomu występują dwa gatunki chronione: rak szlachetny i ropucha szara. Woda jest tu czysta o czym świadczy występowanie raka szlachetnego. Dla rowerzystów przygotowano sporo stojaków na rowery. Wieczorem zapewne jest tu uroczo za sprawą zamontowanego oświetlenia. Obiekt jest monitorowany całodobowo.

Powyżej Zalewu, nieopodal parkingu znajduje się nowoczesna, bezpłatna toaleta oraz restauracja „Grube Ryby”.

Bliskość lotniska sprawia, że na niebie często widzimy samoloty. Tym razem wojskowe.

Wracamy dokładnie tą samą ścieżką.


SPOŁECZNOŚĆ

Połaźmy

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY OTRZYMYWAĆ WSKAZÓWKI PODRÓŻNICZE, INFORMACJE O NOWOŚCIACH ORAZ PREZENTY!

Nie spamujemy! Wysyłam Ci tylko wartościowe treści i informuję o aktualnościach. Pozostańmy w kontakcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *